Południowy Kaukaz z rodziną Tulejów

Dodano: 17 marca 2014

W piątkowy wieczór gościliśmy w Bibliotece niezwykłych podróżników – rodzinę „ z dzieckiem w plecaku”, czyli Konrada Tuleja, jego żonę Beatę Rudnik-Tulej (pochodzącą z Brzeska), którzy podróżują wraz z kilkuletnim synem Mikołajem. Realizują oni wspólnie autorskie projekty podróżniczo-wspinaczkowe po Europie i Azji szczególnie chętnie po Kaukazie.

Właśnie Kaukaz był tematem przewodnim spotkania. Opowieść podróżników o tym regionie zawierała zarówno szczegóły geograficzne jak i historyczne, wzbogacona była o narodowe legendy ludów tam mieszkających. Wyjątkowo piękna była legenda o śpiewie Gruzinów, który tak zachwycił samego Boga, że postanowił oddać im „raj na ziemi”.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wiele zdjęć i filmów prezentujących kaukaską przyrodę oraz najstarsze zabytki chrześcijaństwa. Tulejowie zaprezentowali coś więcej niż tylko relację zdjęciową z podróży. Opowiedzieli o nieznanych tradycjach ludów zamieszkujących Kaukaz, o smakach jakie poznali podczas swoich podróży oraz napotkanych ludziach.

Każda ich wyprawa ma charakter niekomercyjny. Jak sami mówią: „śpimy w namiocie, podróżujemy lokalnymi środkami transportu, sami we troje organizujemy sobie wyżywienie”.

Spotkanie dało możliwość bezpośredniego kontaktu z pasjonatami , których opowieść była równie porywająca jak relacje znanych z telewizji podróżników.