Brzeskie Narodowe Czytanie 2014

Dodano: 9 września 2014

6 września 2014 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. W ogólnopolskie przedsięwzięcie pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego włączyła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz panią Agatą Podłęcką, poetką i polonistką PSP nr 2 w Brzesku.

Fragmenty Trylogii czytali zaproszeni goście: Grzegorz Wawryka (burmistrz Brzeska), Kamil Wodka (aktor i student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi), Stanisław Sułek (sekretarz gminy Brzesko), Edward Dobrzański (aktor teatralny i filmowy), Franciszek Podłęcki (uczeń PG nr 1 w Brzesku, aktor Grupy Teatralnej działającej przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku), Maria Marek (dyrektor PiMBP w Brzesku), Małgorzata Cuber (dyrektor MOK w Brzesku), Matylda Baczyńska (aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), Zuzanna Peters-Musiał (organizatorka Salonu Literackiego "Petersówka"), Krzysztof Bogusz (radny miejski oraz pracownik Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), Dorota Wójcik (dyrektor PSP nr 3 w Brzesku), Agata Podłęcka (poetka, polonistka PSP nr 2 w Brzesku) i Katarzyna Pacewicz-Pyrek (radna miejska). Do tego grona dołączyli uczestnicy spotkania: Maja Kluz, Martyna Nalepka, Anna Szewczyk i Piotr Migda.

Imprezę uświetnił występ koła teatralnego "MISZMASZ" z PSP nr 3 w Brzesku, w wykonaniu którego mieliśmy okazję zobaczyć etiudę dramową nawiązującą do Trylogii, mówiącą o wartości czytania.

Scenografia, historyczne stroje, które prezentowali niektórzy czytający i muzyka filmowa z "Ogniem i Mieczem" wprowadziły uczestników w klimat epoki.

Specjalnie na tę okazję brzeska biblioteka otrzymała okolicznościową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP, którą w sobotę sygnowano przyniesione egzemplarze Trylogii. Pieczęć ta będzie dostępna do końca września w Dziale Dorosłych. Wszyscy chętni będą mieli możliwość oznakować swoje książki.

Szczególne podziękowania należą się osobom, które aktywnie włączyły się w organizację akcji Narodowego Czytania. Wyrazy wdzięczności składamy: Agacie Podłęckiej za ogromne zaangażowanie we współorganizację wydarzenia, Zuzannie Peters-Musiał za użyczenie mebli i przedmiotów z epoki, Krzysztofowi Boguszowi za wypożyczenie strojów z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz przekazanie czytającym 30 dwuosobowych zaproszeń na spektakle tarnowskiego Teatru w sezonie 2014/2015, Dorocie Wójcik - dyrektor PSP nr 3 w Brzesku za wsparcie inicjatywy, nauczycielkom tej szkoły - Magdalenie Głowackiej-Zastawnik, Agacie Kawalerczyk i Barbarze Zelek za przygotowanie występu koła teatralnego oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za współpracę.