Wystawa malarstwa Józefa Mularczyka

Dodano: 23 marca 2015

Józef Mularczyk urodził się 14 lipca 1916 roku w Witkowicach na Morawach, gdzie jego ojciec pracował w fabryce zbrojeniowej. W 1920 roku jego rodzina przeniosła się do Tarnowa. Rysować i malować lubił od dzieciństwa. W Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego wspólnie ze starszym kolegą Tadeuszem Kantorem tworzyli scenografie do szkolnego teatru. W 1934 spotkali się ponownie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Józef Mularczyk studiował w pracowniach Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Po wojnie przeniósł się do Lęborka, gdzie założył muzeum archeologiczne oraz szkołę muzyczną. W 1955 roku przeprowadził się do Zakopanego, gdzie mieszkał i tworzył przez 20 lat. Od 1974 roku do końca życia mieszkał w Bochni. Jego prace trafiły do wielu krajów - Australii, Holandii, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Są również w wielu kolekcjach w Polsce. Najchętniej na obrazach uwieczniał górskie i morskie krajobrazy. Zmarł w Bochni 29 maja 2009 roku.