Wernisaż Zbigniewa Ważydrąga

Dodano: 13 lipca 2015

Miesiąc lipiec w bibliotece rozpoczął się otwarciem wystawy malarstwa Zbigniewa Ważydrąga zorganizowanej wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Zbigniew Ważydrąg jest malarzem, rzeźbiarzem, autorem kolaży i instalacji, fotografikiem, poetą oraz kolekcjonerem sztuki ludowej. Urodził się w Borku pod Bochnią. Mieszka w rodzinnym domu - pracowni w Jasieniu.

Artysta studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziałach: rzeźby (pracownia Stefana Borzęckiego), konserwacji i restauracji dzieł sztuki (m.in. u Tadeusza Ostaszewskiego, Witolda Urbanowicza, Zofii Medweckiej, Władysława Zalewskiego, Józefa Nykiela) oraz malarstwa (w pracowniach Tadeusza Łakomskiego, Juliusza Joniaka i Jerzego Nowosielskiego). Dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 r. w pracowni Mariana Buczka. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Postać artysty oraz jego twórczość licznie przybyłej publiczności zaprezentował historyk sztuki - mgr Jerzy Wyczesany a uzupełnił ją o osobiste doświadczenia przyjaciel Zbigniewa Ważydrąga - dr Leopold Zgoda. W trakcie spotkania artysta opowiadał o swoich inspiracjach, bardzo ciepło wyrażał się o swoich najbliższych, przede wszystkim o rodzicach. Ważnym elementem wystawy są liczne pamiątki rodzinne. Oddają one klimat domu rodzinnego, w którym artysta wzrastał. Zbigniew Ważydrąg oprócz malarstwa zajmuje się rzeźbą oraz poezją. Jest autorem tomików wierszy między innymi: "Do Ciebie piszę", "Jesteś blisko". Niektóre wiersze w trakcie spotkania zaprezentował sam autor, a kilka można było usłyszeć w interpretacji Katarzyny Gawendy, która również uświetniła wernisaż przepięknym wykonaniem "Dezyderaty".

Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia 2015 r. w godzinach pracy biblioteki.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.