V Miesiąc Papieski w Bibliotece

Dodano: 7 października 2016

4 października odbyło się otwarcie wystawy "Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka" połączone ze spotkaniem z autorem zdjęć Adamem Bujakiem - światowej sławy fotografem. Wydarzenie zainaugurowało rozpoczynający się piąty z kolei "Miesiąc Papieski" w brzeskiej Bibliotece.

Urodzony w Krakowie Adam Bujak jest autorem ponad 130 albumów, mistrzem nastrojowej, mistycznej fotografii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, renomowanego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii, a także laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród. Od wielu lat związany jest z wydawnictwem Biały Kruk. Wiele z jego albumów jest poświęconych osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, którego posługiwanie duszpasterskie dokumentował od 1963 r.

Adam Bujak opowiadając o ponad 40 latach spędzonych u boku Papieża Polaka przeniósł uczestników spotkania m.in. do Watykanu, do Castel Gandolfo i wielu innych miejsc, w których towarzyszył św. Janowi Pawłowi II. Dzięki temu mogliśmy przeżyć tak jak i on te wszystkie piękne i wzruszające chwile.

Wystawa, którą można oglądać do końca października w sali wystawienniczej PiMBP obejmuje cały Wielki Pontyfikat Jana Pawła II. Są to zarówno oficjalne wydarzenia, jak i sytuacje bardzo prywatne ujęte w obiektywie Adama Bujaka. Wystawa została osobiście skomponowana przez artystę i wypożyczona do naszej Biblioteki z Muzeum na Zamku w Łańcucie. Wiele spośród tych zdjęć nigdy nie było publikowanych.

Podczas otwarcia wystawy brzeska poetka Anna Gaudnik zaprezentowała wszystkim zebranym gościom swój osobisty wiersz związany z postacią Ojca Świętego Jana Pawła II.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zakupu książek z fotografiami Adama Bujaka i publikacji z wydawnictwa Biały Kruk oraz otrzymania pamiątkowego autografu artysty.

To nie wszystko co przygotowaliśmy w ramach "Miesiąca Papieskiego".

15 października (sobota) o godz. 19.00 w sali audytoryjnej RCK-B będziemy mogli poznać bliżej historię św. Siostry Faustyny Kowalskiej w spektaklu teatralnym "Faustyna", opowiedzianą przez grupę z Porąbki Uszewskiej.

17 października o godz. 10.00 odbędzie głośne czytanie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską" dla najmłodszych czytelników.

Podsumowaniem "Miesiąca Papieskiego" będzie koncert "Śladami wymagającej miłości" w wykonaniu brzeskiego chóru Gaudium, który odbędzie się 28 października (piątek), o godz. 18.00 w sali audytoryjnej RCK-B.

Serdecznie zapraszamy!