Raz, dwa, trzy... czas książek Edyty Świętek!

Dodano: 19 czerwca 2019

18 czerwca 2019 roku odbyło się spotkanie autorskie z Edytą Świętek- autorką powieści obyczajowych. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu: "Raz, dwa, trzy - czas książki i gry" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie rozpoczęło się nietypowo, gdyż z inicjatywy fotografika Bogusława Hajduka zaprezentowaliśmy wybór zdjęć portretowych jego autorstwa prezentujących zaproszoną pisarkę. Pierwszym punktem imprezy było otwarcie tej wystawy, która w rozszerzonym wyborze będzie prezentowana od 24 czerwca do 26 lipca 2019 roku w hallu RCKB na I piętrze, obok Wypożyczalni Działu Dorosłych.

Edyta Świętek to już piąty twórca zaproszony do brzeskiej biblioteki dzięki realizacji projektu ministerialnego. Powieściopisarka swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Nowej Hucie co dało wyraz w autentycznych opowieściach na łamach sagi rodzinnej Spacer Aleją Róż. Opowiedziała wiele anegdot z życia w wielokulturowym tyglu nowohuckim gdzie obok siebie mieszkały różne narodowości: Polacy, rozśpiewani Cyganie, Rosjanie, a nawet Grecy uciekający przed wojną domową. Życie w Nowej Hucie okazywało się niebezpieczne w kontekście wydarzeń politycznych i użycia sił militarnych wobec mieszkańców jak miało to miejsce w czasie zamieszek podczas obrony krzyża, walk o budowę kościoła i stanu wojennego. O poczuciu zagrożenia, sztucznie podtrzymywanym przez komunistyczne władze, świadczy np. utrzymywanie pełnego wyposażenia schronów przeciwatomowych. Do dzisiejszych czasów zachował się oddział szpitalny z pełnym wyposażeniem medycznym, nawet z krwią potrzebną do transfuzji. Życie i praca w takiej atmosferze gotowości do wojny musiało być trudne i pełne napięcia dla mieszkańców Nowej Huty.

W czasie spotkania autorka zaprezentowała kulisy powstania wielu jej powieści, historię swojej twórczości i nieoczekiwane trudności w nazywaniu swoich bohaterów. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych powieści autorki jest saga obyczajowa pt. Spacer Aleją Róż. Nowohucka powieść już w początkowej fazie tworzenia miała potencjał stać się wielotomową sagą rodzinną. Każdy kto jest zainteresowany losami rodzin Szymczaków i Pawłowskich ma do przeczytania pięć tomów cyklu pt. Spacer Aleją Róż i dwa tomy jej kontynuacji pt. Nowe czasy. Na zakończenie spotkania rozlosowaliśmy wśród zgromadzonych gości 4 egzemplarze powieści.

5 czerwca 2019 podobne spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwkowej. Relacja z wydarzenia na stronie tejże biblioteki: tutaj. www.biblioteka.iwkowa.pl

Odsyłamy również do bloga autorki, która po spotkaniach dzieli się wrażeniami ze spotkań czytelniczych: edyta-swietek.blogspot.com

Raz, dwa, trzy... czas książek Edyty Świętek!Raz, dwa, trzy... czas książek Edyty Świętek!Raz, dwa, trzy... czas książek Edyty Świętek!Raz, dwa, trzy... czas książek Edyty Świętek!Raz, dwa, trzy... czas książek Edyty Świętek!