Bożonarodzeniowe zwyczaje

Dodano: 21 grudnia 2012

Podłaźniczka, kutia i despety…wszystko to związane jest z obchodami świąt Bożego Narodzenia i właśnie te elementy ludowej tradycji mieli okazję poznać uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku, którzy wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej regionalnym tradycjom bożonarodzeniowym.

Spotkanie prowadziły dwie emerytowane nauczycielki: Maria Góra i Regina Głuszak, które interesują się lokalną historią i kultywują stare tradycje. Dzięki wiedzy pani Marii Góry, młodzież mogła dowiedzieć się o tradycyjnym wyglądzie stołu wigilijnego, na którym nie mogło zabraknąć pszenicy, grochu, fasoli i maku. Gimnazjaliści poznali symbolikę zielonych gałązek zdobiących nasze domy w świątecznym okresie, zobaczyli jak wyglądały starodawne ozdoby świąteczne takie jak podłaźniczka, jeżyki, śnieżne kule i „oszukane cukierki” zrobione z orzechów lub kawałeczków rzepy.

Druga część zajęć była typowo praktyczna, uczniowie poświęcili się wykonywaniu tradycyjnych ozdób choinkowych. Pieczołowitą pracę umilali sobie śpiewem kolęd i opowieściami o rodzinnych tradycjach wigilijnych.

Lekcja odbyła się 18 grudnia – co zbiegło się z kiermaszem świątecznym organizowanym w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, dlatego oprócz wystawy prac bożonarodzeniowych Katarzyny Pacewicz-Pyrek i Anny Czarnik, uczniowie mogli obejrzeć prace powstające w wiejskich świetlicach, tworzone przez członków różnych stowarzyszeń.

Bożonarodzeniowe zwyczajeBożonarodzeniowe zwyczajeBożonarodzeniowe zwyczajeBożonarodzeniowe zwyczajeBożonarodzeniowe zwyczajeBożonarodzeniowe zwyczaje