Baśniowa Noc z Andersenem

Dodano: 9 kwietnia 2013

Jest taka jedna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tą noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można spotkać śpiące dzieci… To Noc z Andersenem – międzynarodowa akcja promująca czytanie!

Noc w bibliotece z baśniami Hansa Christiana Andersena spędziło z piątku na sobotę (05.04-06.04) 21 dzieci – najlepszych czytelników Oddziału dla Dzieci PiMBP w Brzesku.

Impreza odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Jej głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. Pomysł na całonocną biblioteczną imprezę narodził się w Czechach w 2000 roku. Obecnie biorą w niej udział biblioteki niemal z całej Europy m.in. Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii. Brzeska Biblioteka włączyła się do międzynarodowej akcji po raz pierwszy.

To była szalona i niezwykła noc! W piątkowy wieczór, 5 kwietnia, można było zobaczyć niecodzienny widok – grupa ponad 20 dzieci z plecakami, śpiworami i karimatami, wchodziła do Biblioteki na spotkanie z Andersenem i jego baśniami. Na naszych najlepszych czytelników czekała cała masa niespodzianek. Bibliotekarki Oddziału dla Dzieci razem z wolontariuszami z Małopolskiej Szkoły Wyższej w Brzesku, na czele z Panią Dziekan Ewą Łupińską-Toroń, przygotowały sporo atrakcji.

Wszystkich miłych gości przywitała Maria Marek – dyrektor PiMBP w Brzesku, która podkreśliła, że biblioteka może stać się miejscem magicznym i kolorowym, w którym dzieci mogą w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas. Jako pierwszy piękno pisanego słowa zaprezentował Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka, który przeczytał wszystkim zebranym baśń Narzeczeni. Inne baśnie czytali kolorowo przebrani wolontariusze oraz zebrane w Bibliotece dzieci.

Największą jednak niespodzianką było pojawienie się samego Hansa Christiana Andersena, który postanowił właśnie w tę noc odwiedzić Brzesko. Jako solenizant otrzymał od dzieci prezenty: samodzielnie wykonane przez nie kartki urodzinowe oraz kwiaty. Nie zabrakło także tradycyjnego Sto lat! (a raczej Trzysta lat!) odśpiewanego chóralnie i oczywiście wspaniałego urodzinowego tortu, ufundowanego przez Cukiernię Królewską z Brzeska. Dopełnieniem dobrej zabawy były liczne konkursy z nagrodami, kalambury, prezentacja multimedialna o „naszym gościu”, zabawy ruchowe i wspólne oglądanie baśni Andersena w Komnacie Bajek. Było tyle zabawy i emocji, że ciężko było dzieci „wygonić” do spania. Po nocnej toalecie położyły się do swoich śpiworów ok. pierwszej, ale wszyscy zasnęli dużo później. Baśniowa przygoda w Bibliotece zakończyła się w sobotę o godz. 9.00. Każdy uczestnik Nocy z Andersenem otrzymał zaszczytny Certyfikat Andersenologa i drobne upominki.

W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewniony ciepły posiłek, napoje i słodycze, a po nocy spędzonej pomiędzy bibliotecznymi regałami także smaczne śniadanie.

Podczas Nocy z Andersenem wielką pomocą służyli nam wolontariusze z Małopolskiej Szkoły Wyższej w Brzesku: Edyta Klimek, Rafał Kozub, Iwona Kornaś, Agnieszka Janas, Beata Ciuruś i Urszula Krupa. Bardzo dziękujemy za tę cenną pomoc i mamy nadzieję, że w następnym roku również będziemy mogli na Nich liczyć.

Pierwsza brzeska Noc z Andersenem nie mogłaby się odbyć także bez wsparcia przychylnych darczyńców. W imieniu wszystkich zadowolonych dzieci dziękujemy: Karol’s Pizza za ufundowanie ciepłej kolacji w postaci pizzy, Cukierni Królewskiej za wspaniały tort, Cukierni Kudelski za słodkie ciasto oraz Piekarni Halik za świeżutkie rogaliki na śniadanie. A firmom Pipi, Big Pen oraz Papirus za drobne upominki dla uczestników imprezy.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie, miłą zabawę, wspaniałe humory i wspólnie spędzony czas. Z niecierpliwością czekamy na następną magiczną Noc z Andersenem 2014. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć

Baśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z AndersenemBaśniowa Noc z Andersenem

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe