Słowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie Kołdrasie

Dodano: 15 kwietnia 2013

W piątkowy wieczór 12 kwietnia 2013 r. liczne grono rodziny, przyjaciół oraz pasjonatów sztuki uczestniczyło w otwarciu wystawy malarskiej nieżyjącego już artysty Ryszarda Kołdrasa.

Przybyłych gości powitała dyrektor biblioteki – Maria Marek, a sylwetkę artysty przybliżył wieloletni jego przyjaciel, historyk sztuki mgr Jerzy Wyczesany. Wsłuchana w opowieść publiczność nie tylko dowiedziała się wielu ciekawostek z życia Ryszarda Kołdrasa, ale także o jego wielkiej życiowej pasji jaką była sztuka. Muzyczna oprawa, którą przygotował Damian Szydłowski - student Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w  Kielcach , wzbogaciła uroczysty charakter wieczoru.

Wzruszającymi wspomnieniami związanymi z osobą Ryszarda Kołdrasa podzieliła się także jego matka, kuzynka oraz obecny dyrektor Kopalni Soli w Bochni Krzysztof Zięba. Opowiedział on o niezwykłych umiejętnościach organizatorskich artysty, jego determinacji, pomysłowości, które przyczyniły się do wielu zmian w bocheńskiej kopalni. Jego wielkie zamiłowania humanistyczne zaowocowały licznymi ciekawymi inicjatywami jak np. znane na świecie spektakle Leszka Mądzika prowadzącego Scenę Plastyczną KUL.

Jerzy Wyczesany podkreślił wysoki poziom prezentowanych prac, nawiązujących stylem do malarstwa niderlandzkiego, ruskich ikon, twórczości wielkich malarzy europejskich m.in. Boscha, Breugla, Brouwera i Dürera. Warto zaznaczyć, że artysta samodzielnie przygotowywał płótna, gruntował je, a po zakończonej pracy malarskiej pokrywał werniksem. Ekspozycja obejmuje prace malarskie należy jednak dodać, że Ryszard Kołdras był również doskonałym rzeźbiarzem.

Wystawa została zorganizowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Kultury. Rodzinie i Przyjaciołom artysty dziękujemy za udostępnienie prac, które można oglądać do 10 maja bieżącego roku. Chętnych do zwiedzania wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

Galeria zdjęć

Słowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie KołdrasieSłowo i obraz - wspomnienie o Ryszardzie Kołdrasie

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe