Koledzy. Portrety z pamięci.

Dodano: 9 maja 2013

Uczniowie brzeskich szkół ponadpodstawowych mieli okazję wziąć udział w projekcji filmu "Koledzy. Portrety z pamięci". Jest to film dokumentalny poświęcony byłym więźniom z pierwszego transportu do KL Auschwitz.

Więźniów, uznanych za niebezpiecznych politycznie, zatrzymano w tarnowskim areszcie, skąd 14 czerwca 1940 roku przewieziono ich do tworzącego się właśnie obozu Auschwitz. Transport ten liczył 728 więźniów, wśród nich znajdował się mieszkaniec Brzeska – Kazimierz Zając. W chwili zatrzymania miał 16 lat i pięć miesięcy, w obozach spędził 5 lat. Jego wspomnienia stanowiły jeden z elementów wzruszającego filmu.

W spotkaniu wzięli udział: reżyser, autorka scenariusza i zdjęć do filmu – Gabriela Mruszczak, producent filmu Bogusław Sobczak, swoją obecnością zaszczycił nas również pan Kazimierz Zając.

Dziękujemy nauczycielom za przybycie wraz z liczną młodzieżą. Nasza inicjatywa została pozytywnie przyjęta i wielu uczniów mogło poznać wspomnienia z pierwszego transportu do KL Auschwitz.

Koledzy. Portrety z pamięci.Koledzy. Portrety z pamięci.Koledzy. Portrety z pamięci.Koledzy. Portrety z pamięci.Koledzy. Portrety z pamięci.