TYDZIEŃ BIBLIOTEK i DZIEŃ BIBLIOTEKARZA 2013

Dodano: 14 maja 2013

Od wielu lat maj tradycyjnie kojarzony jest z Biblioteką, a tym samym i z książką. W tym roku, już po raz dziesiąty, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2013 r. wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa pod nazwą TYDZIEŃ BIBLIOTEK.

Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek są eksponowane i co chcemy upowszechnić w świadomości społecznej. Hasło Tygodnia Bibliotek 2013: Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. „Kreatywna biblioteka” staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

W obchody Tygodnia Bibliotek 2013 włączyła się także brzeska Biblioteka i działające w niej Koło SBP. Inauguracją Tygodnia Bibliotek było uroczyste spotkanie Bibliotekarzy miasta i powiatu brzeskiego z okazji Dnia Bibliotekarza (8 maja). W spotkaniu uczestniczyli także Burmistrz Grzegorz Wawryka, Starosta brzeski Andrzej Potępa, Radna miejska Katarzyna Pacewicz-Pyrek, pani Dyrektor MOK-u Małgorzata Cuber oraz emerytowane bibliotekarki. W programie uroczystości znalazły się m.in.: spektakl musicalowy „Magia książki” w wykonaniu koła teatralnego „Stonoga” działającego przy PSP nr 2 w Brzesku pod kierunkiem Pani Agaty Podłęckiej oraz wykład dr Marka Karwali z UP w Krakowie „Julian Tuwim jako poeta i badacz kultury”.

W Tygodniu Bibliotek odbyło się także spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko (13 maja), w którym wzięli udział brzescy gimnazjaliści. Tematem przewodnim spotkania był Julian Tuwim, którego Rok teraz obchodzimy. Trwają też nadal Brzeskie Dni Książki, które poprzez multimedialne lekcje biblioteczne przybliżają uczniom szkół podstawowych życie i twórczość Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.