Spotkanie z Anną Łaciną

Dodano: 1 czerwca 2013

W ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki realizowanego przy współudziale Instytutu Książki w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z polską pisarką - Anną Łaciną.

Pisarka zadebiutowała w 2007 roku książką pt. „Inwazja wirusów” roku. Jest autorką powieści „Czynnik miłości”, „Kradzione róże” i „Telefony do przyjaciela”. W sierpniu ukaże się jej najnowsza publikacja: „Miłość pod psią gwiazdą”. Chociaż książki prezentują losy jednej grupy bohaterów, to można je czytać w dowolnej kolejności. Traktują o problemach młodzieży, ale są mocno osadzone w relacjach młodych z dorosłymi. Uważny czytelnik zostanie mile zaskoczony nieprzypadkowością wydarzeń rozgrywających się na kartach powieści. Wątki łączą się ze sobą, a tajemnice mogą zostać odsłonięte jeśli czytający będzie uważnie śledził bieg wypadków. Każde kolejne czytanie może rzucić nowe światło na opisane zdarzenia – co dodatkowo uatrakcyjnia odbiór powieści.

Anna Łacina porzuciła dziennikarski reportaż na rzecz fikcji literackiej. Jak sama twierdzi - dokumentując historię konkretnej osoby można ją skrzywdzić, przedstawiając ją niezgodnie z jej własnym wyobrażeniem siebie. Nie zmienia to jednak faktu, że jej książki mają wysoki stopień biograficzności – opisuje relacje ludzkie i wydarzenia mające miejsce w rzeczywistości. Inspiracje czerpie z obserwacji. Pozostaje wierna zasadzie, że aby zainteresować czytelnika, należy uwiarygodnić zdarzenia rzeczywistym opisem. Inspiracją dla autorki są książki Agathy Christie, Agnieszki Gil, Marioli Zaczyńskiej, Anny Fryczkowskiej, Lucyny Olejniczak. Poważa Sienkiewicza, ceni Prusa i Orzeszkową.

W czasie spotkania przeczytała zgromadzonym dwa fragmenty swojej książki ilustrując, jak różnymi gatunkami operuje w swojej pracy.

Na spotkanie przybyli również uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece w Porębie Spytkowskiej, którym dziękujemy za aktywny udział.

Spotkanie z Anną ŁacinąSpotkanie z Anną Łaciną