Quiz wiedzy o regionie

Dodano: 19 czerwca 2013

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku, którzy uczestniczyli w lekcjach na temat regionu brzeskiego wzięli wczoraj udział w pilotażowym konkursie wiedzy o powiecie brzeskim.

Konkurs zorganizowany przez Dział Bibliograficzno-Informacyjny PiMBP w Brzesku opierał się na pisemnym teście. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. zaprojektować trasę turystyczną z uwzględnieniem zabytków powiatu brzeskiego, udzielić odpowiedzi kto był założycielem Brzeska oraz scharakteryzować położenie geograficzne powiatu.

Nie były to wbrew pozorom łatwe zadania, gdyż początki Brzeska nie są dokładnie potwierdzone w zachowanych dokumentach. Historycy podają, że miasto zostało założone przez Spycimira – kasztelana krakowskiego. Wybudowano je pomiędzy rokiem 1344 (gdy w dokumencie Kazimierza Wielkiego jeszcze nie zostało wymienione) a 1385 rokiem (gdy królowa Jadwiga wydała przywilej przenoszący Brzesko na prawo magdeburskie). Gimnazjaliści zaprezentowali dobrą znajomość podstawowych zagadnień historycznych i administracyjno-kulturalnych.

Konkurs miał na celu wzbudzenie zainteresowania historią, przyrodą i kulturą powiatu brzeskiego wśród młodzieży gimnazjalnej. Działanie to zbiegło się z podobną inicjatywą - w tym czasie szkoła brała udział w III edycji konkursu na projekt edukacyjny: „Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna”. Kompleksowe działanie daje uczniom szerszą perspektywę poznawczą z zastosowaniem różnorodnych form przekazu. Podobne działania biblioteki promujące wiedzę o regionie brzeskim są zaplanowane na kolejny rok szkolny.

Quiz wiedzy o regionieQuiz wiedzy o regionieQuiz wiedzy o regionie