Inauguracja "Miesiąca Papieskiego" 2013

Dodano: 4 października 2013

W tym roku obchody „Miesiąca Papieskiego” rozpoczęto 3 października otwarciem wystawy fotograficznej oraz spotkaniem z artystą rzeźbiarzem prof. Czesławem Dźwigajem.

Wystawa „Błogosławiony Jan Paweł II w drodze do świętości” jest własnością Wadowickiego Centrum Kultury i powstała dzięki współpracy Muzeum Miejskiego z Francuską Agencją Prasową, która bezpłatnie użyczyła fotografie. Ekspozycja składa się z 28 plansz, które przedstawiają życiową drogę bł. Jana Pawła II. Tablice prowadzą widza od obrazów rodzinnego domu poprzez posługę dla Kościoła Krakowskiego, aż do godności biskupa Rzymu. Bogato zilustrowany pontyfikat kończy plansza przedstawiająca uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie i Wadowicach.

Autorem scenariusza ekspozycji jest Marcin Witkowski, który także dokonał wyboru fotografii, a całość zaprojektowała Agnieszka Matuła.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Czesława Dźwigaja profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który w swoim dorobku ma kilkadziesiąt pomników ( wiele z nich poświęconych Janowi Pawłowi II). Jest on również autorem kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, monumentalnych drzwi ze spiżu, witraży oraz licznych małych form rzeźbiarskich. Od 2002 roku stała wystawa jego dorobku artystycznego znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej i od 2008 roku na Zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Jego prace znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień.

Wystąpienie profesora poprzedziła prezentacja krótkiego filmu Stefana Szlachtycza „Artysta z Wiśnicza. Czesław Dźwigaj–portret rzeźbiarza” przedstawiającego miejsce narodzin artysty oraz jego dorobek twórczy. Profesor wielokrotnie wspominał o swoich spotkaniach z Karolem Wojtyłą a później Janem Pawłem II.

Niezwykle ciekawe spotkanie, które odbyło się przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” obfitowało w liczne dygresje rzeźbiarza, a także pytania zadawane przez zgromadzoną publiczność.

Wystawę można oglądać codziennie przez cały październik w Sali wystawienniczo-odczytowej RCKB w godzinach pracy biblioteki.

Inauguracja Inauguracja Inauguracja Inauguracja Inauguracja Inauguracja Inauguracja Inauguracja