Żeby była poezja musi być ogień

Dodano: 22 października 2013

Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się w ramach Miesiąca Papieskiego było spotkanie z księdzem – poetą Wacławem Buryłą.

Ksiądz Wacław Buryła jest autorem blisko 50 publikacji, tomików wierszy, antologii. Wydał między innymi „Rozmowy z Anną”, „Ślady na piasku”, „Szczęście , które boli”, „Zadrapany sercem”, „Otwieranie ciszy”, „Miłość szuka miejsca”, „Miłośnie”, „Przypływy i odpływy”. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, a także od 1979 r organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O ludzką twarz człowieka”. Z okazji Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II opracował antologię poezji „Cud, który trwa” oraz zorganizował pielgrzymkę poetów do papieża poety.

Swoją przygodę z poezją rozpoczął już w szkole średniej. Sposobem na pokonanie własnej nieśmiałości było czytanie poezji w której odkrywał własne uczucia i emocje. Kiedy sam zaczął pisać, zrozumiał, że „żeby była poezja nie wystarczą słowa musi być ogień”, a poeta to człowiek, który patrzy na świat bardziej zakochanymi oczami.

Podczas spotkania ksiądz Buryła czytał zarówno swoje utwory, jak również zaprezentował wiersze innych poetów, którzy są dla niego ważni i których poezję ceni.

Po spotkaniu sympatycy poezji księdza mieli możliwość rozmowy z poetą a także pozyskania autografu.