"Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym"

Dodano: 7 grudnia 2013

W związku z obchodzonym Rokiem Julina Tuwima w brzeskiej bibliotece zorganizowano spotkanie poświęcone temu wyjątkowemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię oraz wrażliwość wielu pokoleń Polaków. Poetycki wieczór rozpoczęto programem artystycznym „Pod Picadorem”. Młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku interpretując utwory Juliana Tuwima przeniosła publiczność w lata dwudzieste minionego wieku. W programie nie zabrakło szlagierów takich jak „Wspomnienie” czy „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Występ młodych artystów pod kierunkiem Joanny Barnaś i Doroty Pamuły został nagrodzony gromkimi brawami.

W drugiej części spotkania słowo o poecie wygłosił historyk literatury, krytyk, tłumacz i eseista - Waldemar Smaszcz. Znany brzeskiej publiczności z licznych spotkań literackich w wyjątkowy i sobie tylko właściwy sposób przybliżył postać Juliana Tuwima a w szczególności opowiedział o niezwykłej miłości poety do pięknej Stefanii, którą wyidealizował w swoich marzeniach, a która nie dała mu spełnienia. Jak podkreślał prelegent niespełniona miłość, podobnie jak w przypadku innych twórców, była dla Tuwima impulsem do tworzenia.

Wykład Waldemara Smaszcza, przyciągnął wielu sympatyków literatury i poezji. Cieszy nas coraz większa frekwencja na tego typu spotkaniach.