Awatar - poruszone zmysły

Dodano: 18 lutego 2014

13 lutego 2014 roku w brzeskiej bibliotece otwarto wystawę prac Marcina Szota, w której skład wchodzą następujące ekspozycje:

• Awatar,
  • Cechy wspólne
  • Alfabet.

Instalacja „Awatar” wywołała wiele emocji wśród wszystkich uczestników spotkania, zarówno młodszych jak i starszych. Multimedialna i interaktywna ekspozycja jest zupełnie nowym i dotąd niespotykanym rodzajem sztuki współczesnej prezentowanej w Brzesku. Oddziałująca na zmysły instalacja prezentuje wpływ dźwięku na obraz. Tytuł Awatar stanowi odwołanie do sztucznie wytworzonych reprezentantów człowieka w sieci.

Cykl grafik cyfrowych „Alfabet” prezentuje przenikanie się informacji w różnych językach. Znany nam z codziennego użycia alfabet, w grafikach Szota, przyjmuje postać zakodowanych symboli odczytywanych tylko przez komputery.

Z kolei cykl fotogramów „Cechy wspólne” to obrazy wykonane na materiale światłoczułym. Zwracają uwagę odbiorcy na zjawisko cyborgizacji i stopniowo pogłębiającą się symbiozę człowieka z maszynami cyfrowymi.

Warto podkreślić, że wszystkie elementy jakie zostały zaprezentowane na wystawie, od grafik, poprzez instalację, aż po fragmenty utworów muzycznych są autorstwa Marcina Szota. Niezastąpiony okazał się komentarz samego autora wystawy, który omówił najpierw dla szerszego grona tajniki instalacji i grafik, a później odpowiadał na szczegółowe pytania zainteresowanych. Ta eksperymentalna forma prezentacji została nadspodziewanie dobrze odebrana wśród uczestników.

Ekspozycję można zobaczyć w sali wystawienniczej RCKB do 10 marca 2014 r. Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt z pracownikami Biblioteki. Jest to konieczne ze względu na potrzebę przygotowania pokazu multimedialnego, a zwiedzanie w zorganizowanych grupach umożliwia zaproszenie autora wystawy i jego komentarz.