Detektywistyczna Noc z Andersenem

Dodano: 16 kwietnia 2014

Jest taka jedna jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tą noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można spotkać śpiące dzieci… To Noc z Andersenem – międzynarodowa akcja promująca czytanie, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.

Oddział dla Dzieci już po raz drugi zaprosił dzieci na całonocne spotkanie z baśniami duńskiego bajkopisarza. Tegoroczna noc była nocą detektywistyczną, ponieważ w wielu baśniach Andersena możemy znaleźć różne zagadkowe rzeczy i chyba w każdym z nas drzemie chęć rozwiązywania tajemnic.

To była interesująca i niezwykła noc! W piątkowy wieczór, 4 kwietnia, można było zobaczyć niecodzienny widok – grupa 24 czytelników z plecakami, śpiworami, kocami i karimatami, wchodziła do Biblioteki, aby wziąć udział w Detektywistycznej Nocy z Andersenem.

Wszystkich miłych gości przywitała Maria Marek – dyrektor PiMBP w Brzesku, która życzyła dzieciom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Dużą atrakcją okazały się warsztaty detektywistyczno-literackie z Barbarą Gawryluk, która opowiadała o serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, której jest tłumaczką. Dzieci miały też okazję poczuć się jak prawdziwi pisarze, tworząc postaci bohaterów i knując intrygę powieści detektywistycznej.

Kolejnym gościem Detektywistycznej Nocy był Grzegorz Kłusek – technik kryminalistyki z Powiatowej Komendy Policji w Brzesku, który w bibliotece pojawił się z „niezbędnikiem detektywa” czyli wielką walizką. Pan Grzegorz opowiedział o swojej pracy, pokazał jak zabezpiecza się ślady i do czego służy folia daktyloskopijna. Każdy uczestnik Nocy miał też niepowtarzalna okazję otrzymania zabezpieczonego odcisku swojej dłoni.

Kolejnym punktem nocnego spotkania było malowanie portretu pamięciowego Andersena. Później wszyscy uczcili urodziny duńskiego bajkopisarza. Był oczywiście tort i chóralne odśpiewanie Sto lat! Andersenowi.

Wiedzę jaką dzieci uzyskały w trakcie warsztatów mogły wykorzystać uczestnicząc w grze terenowej „Krok po kroku z Andersenem – czyli detektywi w Bibliotece”. Celem podchodów było odnalezienie liter ukrytych w różnych częściach Biblioteki, z których później należało ułożyć hasło. Dzieci podzielone na dwie grupy (kwiatuszki i koniczynki) wyruszyły z miejsca startu (Oddział dla Dzieci) w dwóch różnych kierunkach, pokonując trasę z „przeszkodami”. W trakcie poszukiwań dzieci wykonywały zadania (wśród których nie mogło zabraknąć andersenowskich akcentów), których poprawne wykonanie przybliżyło je do celu. Trzeba było wyostrzyć zmysły, logicznie myśleć, ćwiczyć wyobraźnię i spostrzegawczość. W sobotę (około 01:00 w nocy!) zmagania dobiegły końca – hasło DETEKTYW zostało odnalezione. Kwiatuszki były trochę szybsze od Koniczynek, ale na wszystkich czekały słodkie upominki.

A potem... nadszedł czas na sen. Po nocnej toalecie dzieci położyły się do swoich śpiworów ok. drugiej, ale wszyscy oczywiście zasnęli dużo później. Baśniowo-detektywistyczna przygoda w Bibliotece zakończyła się w sobotę o godz. 9.00. Każdy uczestnik Detektywistycznej Nocy z Andersenem otrzymał Odznakę Detektywa i drobne upominki.

W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewniony ciepły posiłek, napoje i słodycze, a po nocy spędzonej pomiędzy bibliotecznymi regałami także smaczne śniadanie. Podczas Nocy z Andersenem wielką pomocą służyły nam wolontariuszki z ZS nr 1 w Brzesku: Małgosia i Karolina, którym bardzo dziękujemy za pomoc. Detektywistyczna Noc z Andersenem? nie mogłaby się odbyć także bez wsparcia przychylnych darczyńców. W imieniu wszystkich dzieci dziękujemy: Pizzerii Torino za ufundowanie ciepłej kolacji – pizzy, Cukierni Królewskiej za wspaniały tort, Piekarni Halik za świeżutkie babeczki na śniadanie, firmie KD Kaczmarczyk za słodkie „co nieco”, a firmie Papirus za drobne upominki dla „bibliotecznych detektywów”.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie, wspólną zabawę i wspaniałe humory. Z niecierpliwością czekamy na następną niezwykłą noc w bibliotece – Noc z Andersenem 2015!

Detektywistyczna Noc z AndersenemDetektywistyczna Noc z AndersenemDetektywistyczna Noc z AndersenemDetektywistyczna Noc z AndersenemDetektywistyczna Noc z Andersenem