"CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA"

Dodano: 9 maja 2014

Obok gestu najważniejszym tworzywem komunikacji między ludźmi jest słowo, najpierw mówione, później zapisywane. Spoiwem łączącym wymarłe i obecne cywilizacje, kultury, narody i pokolenia stała się literatura, a jej znakiem rozpoznawczym książka. Czytanie pozwala wejrzeć w głąb i wszerz dziejów ludzkiej wyobraźni, pomaga odnajdywać to, co wspólne ludziom wszystkich czasów i każdemu pokoleniu czytelników.

„Czytanie łączy pokolenia” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek , który odbywa się tradycyjnie w dniach od 8 – 15 maja. Ta cenna inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ma na celu promowanie czytelnictwa i bibliotek.

Dnia 8 maja z okazji Dnia Bibliotekarza w brzeskiej książnicy odbyło się uroczyste spotkanie bibliotekarzy miasta i powiatu, bibliotekarzy emerytów oraz zaproszonych gości: burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki, wiceburmistrza Jerzego Tyrkiela, pani Małgorzaty Cuber, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu Jerzego Wyczesanego pod tytułem „Tradycje literackie ziemi brzeskiej” oraz występu wokalnego „Muzyczna podróż po literaturze” w wykonaniu młodzieży z MOK. Opiekę nad młodymi artystami sprawowała pani Eweliny Stępień.

W nadchodzącym tygodniu uczniowie brzeskich szkół będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim, kontynuatorem serii o Panu Samochodziku, w lekcjach bibliotecznych wraz z prezentacjami multimedialnymi o Lucy Maud Montgomery pod tytułem „Lucy Maud Montgomery z Wyspy Księcia Edwarda” i o Tove Jansson „Mama Muminków”. Dla przedszkolaków przygotowaliśmy opowieść o tym jak powstaje książka.