ROK 2014 - Rokiem Czytelnika

Dodano: 30 maja 2014

Z inicjatywy bibliotekarzy, księgarzy, drukarzy i wydawców - rok 2014 ogłoszono "Rokiem czytelnika" pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.

Brzeska biblioteka włączając się w obchody Roku Jubileuszowego przygotowała uroczyste spotkanie honorując w ten sposób swoich najwierniejszych czytelników.

Czwartkowy wieczór 29 maja zgromadził długoletnich czytelników, którzy uczestnicząc w prezentacji multimedialnej, do powstania której posłużyły kroniki biblioteczne, mieli okazję przywołać wspomnienia sięgające początków naszej biblioteki.

Miłej i serdecznej atmosfery spotkania dopełnił występ utalentowanej młodzieży Szkoły Muzycznej w Brzesku oraz grupy kabaretowej „Sprawa drugorzędna”.

Drodzy Czytelnicy!

Z okazji obchodów Roku Czytelnika 2014, Dyrekcja oraz pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku składają serdecznie podziękowania za „obecność” w naszej brzeskiej książnicy. Istnienie grona wiernych i rozczytanych czytelników dodaje wartości naszej bibliotekarskiej pracy. Dzięki osobom kochającym książki istnieje biblioteka a my bibliotekarze czujemy się potrzebni.

Życzymy wszelkiej pomyślności, wielu lat w dobrym zdrowiu, ludzkiej życzliwości i zadowolenia w życiu osobistym. Jesteśmy przekonani, że pasja i zamiłowania czytelnicze będą przekazywane kolejnym pokoleniom.