Spotkanie literacko-muzyczne w brzeskiej książnicy

Dodano: 25 września 2014

W ramach XXIV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej młodzież licealna miała okazję uczestniczyć w spotkaniu literacko-muzycznym. W brzeskiej lekcji literackiej udział wzięli: Andrzej Żmuda - poeta, krytyk literacki, dziennikarz i wydawca; Danuta Capliez-Delcrox z Francji - poetka, autorka miniatur poetyckich np. tomiku "W sukience istnienia"; Andrzej Grabowski - poeta, prozaik, satyryk, autor utworów dla dzieci oraz animator kultury. W przepięknych lirycznych pieśniach ukraińskich i piosenkach zaprezentowali się artyści Opery Lwowskiej: Piotr Radeyko - solista, a na akordeonie akompaniował muzyk Andrzej Yatskiv.

Spotkanie rozpoczęło się polskim akcentem muzycznym, piosenką "Tylko we Lwowie". W liryczny nastrój wprowadziła poetka Danuta Capliez-Delcrox swoimi subtelnymi, uczuciowymi wierszami, które nie tylko wzruszały ale także skłaniały do refleksji. Z kolei Andrzej Żmuda zaprezentował kilka wierszy z tomiku "Baldachówka", w których przywołał klimat miejsca i sąsiadów z dzieciństwa. Andrzej Grabowski zwrócił uwagę na bliskość języka polskiego i ukraińskiego na dowód czego odczytał wiersz "Antyfona nad Bajkałem" po polsku, a jego ukraińską wersję wykonał Piotr Radeyko. Licznie zgromadzonej młodzieży spodobały się także fraszki i przysłowia tego poety. Spotkanie zakończyło się bardzo znanym szlagierem "Hej sokoły".