Wieczór literacko-muzyczny

Dodano: 2 października 2014

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 650-lecia Gminy Borzęcin. Z tej okazji Gminna Biblioteka w Borzęcinie zrealizowała projekt "Aktywny Borzęcin" wydając zbiór poezji i prozy Józefa Barana. Powstało dzieło o charakterze regionalnym ale równocześnie posiadające cechy unikatowe i uniwersalne. Brzeska biblioteka była drugim po Borzęcinie miejscem promocji wspomnianej publikacji. Kolejne spotkania będą miały miejscew Radłowie i Dębnie, w miejscowościach również należących do Lokalnej Grupy Działania "Kwartet Na Podgórzu".

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wierszy w wykonaniu samego poety, a także laureatek konkursów recytatorskich Kingi i Marysi Sworniowskich. Poezja Józefa Barana "dziecka ziemi borzęcińskiej" opisuje piękno małej ojczyzny, do której poeta wraca co roku najczęściej w okresie letnim. W Jego wierszach obraz wsi jest piękny, wzruszający i nostalgiczny. W swoich utworach często powraca do domu rodzinnego jako "stolicy świata", rodziców, ukochanych miejsc i mieszkańców Borzęcina. Pokazuje także trudy codziennego wiejskiego życia, ciężką pracę na roli i nieuchronność przemijania ludzi i świata.

Wieczór poetycki uświetnił występ krakowskiej aktorki Kingi Rataj, laureatki wielu festiwali muzycznych m.in.: 11 Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, 2 Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód", a także dwukrotnej zwyciężczyni legendarnego konkursu w krakowskiej Rotundzie "Śpiewać każdy może". Artystce akompaniował Marek Bazela. Po spotkaniu uczestnicy otrzymali albumy poetyckie oraz pamiątkowe wpisy autora. Można tez było nabyć najnowszą publikację poety "Scenopis od wieczności" zawierającą listy Sławomira Mrożka i Józefa Barana.