Retrospektywa, ale nowocześnie

Dodano: 6 lutego 2015

Młoda artystka - Maria Werewka, była 5 lutego gościem naszej Biblioteki. Wystawa jej prac o tytule "Retrospektywa" jest pierwszą wystawą na jaką zapraszamy tego roku do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.

Wystawa została zorganizowana we współpracy Biblioteki i Miejskiego Ośrodka Kultury, dlatego otwarcia ekspozycji dokonali: Maria Marek - dyrektor Biblioteki oraz Jerzy Wyczesany - historyk sztuki, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wernisaże mają to do siebie, że jest to jedna z nielicznych okazji aby porozmawiać z samym twórcą, tak też było w tym przypadku. Maria Werewka przekazała zgromadzonym kilka słów o zaprezentowanych pracach i odpowiadała na liczne pytania uczestników dotyczące poszczególnych prac i zastosowanych technik. Dużym zainteresowaniem cieszą się jej prace graficzne 3D, w których sama autorka preferuje trudne zadanie jakim jest wierne oddanie sylwetki ludzkiej. Grafika 3D jest obecnie podstawowym wyzwaniem zawodowym artystki, która tworzy nie tylko przestrzenne kompozycje, ale również animacje filmowe np. do gier. Specyfika pracy w tym środowisku wymaga od twórców ciągłego doskonalenia się w technice oraz zapoznawania się na bieżąco z nowymi technologicznymi trendami, dlatego oprócz właśnie ukończonej francuskiej szkoły grafiki komputerowej, Maria Werewka snuje dalsze plany doskonalące jej umiejętności jako grafika.

Prace prezentowane na wystawie są różnorodne i prezentują chronologiczny przegląd dzieł artystki, znajdują się tam zarówno prace inspirowane układami architektonicznymi, martwe natury, portrety olejne, rysunki oraz grafiki 3D. Retrospektywne ujęcie wystawy wynika, jak mówi sama autorka, z potrzeby "spojrzenia do własnej historii zaczynającej się od dzieciństwa w Brzesku i zastanowienia nad etapami własnej twórczości, by budować swoje zaangażowanie w przyszłości."

Otwarcie wystawy było również doskonałą okazją do spotkania i porozmawiania z innymi członkami tej nieprzeciętnej rodziny: z profesorem AGH Janem Werewką (ojcem artystki) oraz jej bratem, który również wystawiał swoje prace w MOK (2013 r. "WYSTAWA '11,5 FOTOgrafii w 5 cyklach"). W tym miejscu dziękujemy rodzinie Państwa Werewków za duży wkład jaki wnieśli w przygotowanie wystawy.

Wszystkich Państwa zainteresowanych obejrzeniem ekspozycji zapraszamy do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku. Wystawa będzie czynna do końca marca 2015 roku.

Retrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnieRetrospektywa, ale nowocześnie