Kosowo - podróż ponad podziałami - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim

Dodano: 24 marca 2015

24 marca młodzież z PG nr 2 w Brzesku wyruszyła w niezwykłą "podróż" do Kosowa, której przewodnikiem był pochodzący z Krakowa Andrzej Pasławski - podróżnik, znawca i miłośnik Bałkanów. Gość brzeskiej Biblioteki podzielił się z gimnazjalistami swoją wiedzą na temat najmłodszego państwa w Europie, krainy zwanej dawniej Dardanią, a obecnie od 2008 roku Republiką Kosova.

Młodzież dowiedziała się, że Kosowo to multietniczny kraj na styku wielu kultur, państwo o które nadal toczy się spór pomiędzy Serbami, a Kosowarami (Albańczykami). Ale Kosowo to nie tylko polityka i martyrologia, ale przede wszystkim piękny kraj, wspaniałe góry, jaskinie, zabytkowe i wielokulturowe miasta. Tu zobaczyć można kolebkę prawosławia i najstarsze zachowane cerkwie, iliryjskie stanowiska archeologiczne i najnowszą, krwią i okrucieństwem naznaczoną, historię tego narodu, historię epatującą działaniami wojowników UCzK.

Prelekcja Andrzeja Pasławskiego to efekt kilkukrotnych przejazdów przez Kosowo, a przede wszystkim ubiegłorocznej wyprawy, podczas której udało Mu się zwiedzić niemalże wszystkie symboliczne miejsca tego państwa.