Uczta literacka - spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

Dodano: 24 kwietnia 2015

21 kwietnia czytelnicy brzeskiej biblioteki mieli okazje uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu autorskim z pisarzem, publicystą, tłumaczem, autorem scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. - Janem Grzegorczykiem.

Jan Grzegorczyk jest autorem m.in. takich bestsellerów książkowych jak: "Puszczyk", "Jezus z Judenfeldu", "Niebo dla akrobaty" czy trylogii o barwnych przygodach księdza Grosera.

Brzeskim czytelnikom autor pozwolił się jednak poznać od troszkę innej strony - znakomity gawędziarz, aktor - świetnie naśladujący cudze głosy i  muzyk - grający na gitarze, śpiewający nostalgiczne ballady Bułata Okudżawy i nie tylko - Kiedyś Jan Góra napisał słowa piosenki i zwrócił się do mnie abym napisał muzykę do tych słów... ja mu tę melodię zagwizdałem. I tak powstała pieśń śpiewana na polach lednickich "Tylko orły szybują nad granią tylko orłom nie straszna jest przepaść, wolne ptaki wysoko latają, już niedługo wylecimy z gniazda".

Spotkanie było okazją do wysłuchanie wspaniałych anegdot z życia pisarza i jego refleksji na temat otaczającego nas świata. Publiczność co chwila wybuchała śmiechem słysząc opowiadane historie.

Pisarz przeczytał fragment jednej ze swoich książek, ukazując swój styl, talent aktorski i niesamowite poczucie humoru.

Jan Grzegorczyk opowiedział jak zrodziła się postać księdza Grosera oraz skąd się wziął tytuł "Jezus z Judenfeldu".

Autor wspominał o licznych przyjaźniach w tym z charyzmatycznym Ojcem Janem Górą, który za pośrednictwem Jana Grzegorczyka przekazał filmowe pozdrowienia dla Brzeska. Uczestnicy mieli okazje dowiedzieć się jak ogromny wpływ na twórczość pisarską Jana Grzegorczyka miał Roman Brandstaetter.

Autor podczas spotkania udowodnił, że jest człowiekiem z dużą dawką poczucia humoru, znanego czytelnikom z czytanych książek. Pisarz wspominał, że niezwykłe poczucie humoru cechowało ks. Jana Twardowskiego, którego miał okazję poznać i który miał wpływ na jego twórczość. Ks. Twardowski mawiał, że komik zbawi świat.

Mówienie z tak wielką pasją i z takimi emocjami o problemach współczesnego człowieka, o tym z jakimi problemami zmaga się współczesny Kościół nie jest łatwe - Jan Grzegorczyk robi to znakomicie.

Bardzo udane spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autora z jedyną i niepowtarzalną dedykacją dla każdego czytelnika oraz chwilą rozmowy.