Projekt "Aktywny senior" zakończony!

Dodano: 25 listopada 2016

22 listopada 2016 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku zakończyły się warsztaty tematyczne w ramach projektu "Aktywny senior".

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Projektu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Realizatorem projektu jest Fundacja Lemoniada przy partnerskiej pomocy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku.

W skład projektu "Aktywny Senior" wchodziły warsztaty podniesienia koncentracji FITNESS DLA MÓZGU przy wykorzystaniu metody Tomatisa®, warsztaty ĆWICZENIA PAMIĘCI I KREATYWNOŚCI, warsztaty aranżacji wnętrz DOM Z POMYSŁEM oraz warsztaty kulinarne ZDROWA KUCHNIA, które trwały od 16 sierpnia do 22 listopada br. Zajęcia dla seniorów prowadzone były przez specjalistów z Fundacji Lemoniada.

Kilka słów o warsztatach...

Ćwiczenia pamięci i kreatywności to warsztaty, których celem było dostarczenie seniorom wiedzy i umiejętności dotyczących pamięci, zasad funkcjonowania i sposobów jej usprawniania dla potrzeb codziennego życia. W trakcie warsztatów seniorzy poznali praktyczne zasady, metody i techniki ćwiczenia pamięci, mogli rozwinąć zdolności i umiejętności zapamiętywania każdego typu informacji, zwiększyć sprawność i precyzję myślenia i uczenia się, nabyć umiejętności kojarzenia faktów i informacji oraz polepszyć koncentrację uwagi. Efektem zajęć jest wzrost wiary we własne możliwości oraz zwiększenie pewności siebie.

Dom z pomysłem to warsztaty aranżacji wnętrz, niwelowania barier funkcjonalnych w przestrzeni oraz umiejętność stworzenia wizji optymalnej koncepcji wnętrza. W czasie spotkań uczestnicy poznali zasady kompozycji przestrzeni, przeznaczenia wnętrza, jego charakteru, normy, ergonomii, oświetlenia, oddziaływania i wpływu barw, deseni i wzorów na postrzeganie wnętrza, a także roślinności i zagadnień feng-shui.

Fitness dla mózgu to warsztaty przy wykorzystaniu nowatorskiej metody Tomatisa®, których celem było podniesienie uwagi słuchowej i koncentracji, ułatwienie nauki, redukcja stresu oraz rozwijanie zdolności poznawczych i kognitywnych, a także zwiększanie kreatywności. Metoda Tomatisa® jest nowatorską metodą słuchowej stymulacji neurosensorycznej, stosowaną w leczeniu i profilaktyce zaburzeń uwagi i pamięci. Jej skuteczność została dowiedziona naukowo. Powtarzane seanse słuchowe (za pomocą specjalnych słuchawek) pomagają szybko nauczyć mózg oraz ucho prawidłowej analizy dźwięków. Realnie wspomagają rozwój mowy - zarówno w zakresie języka ojczystego, jak i języków obcych. Pomagają odzyskać emocjonalną równowagę, lepiej się koncentrować oraz komunikować z innymi. Program terapii zakładał przeprowadzenie procedury diagnostycznej podczas której został wykonany przez certyfikowanego terapeutę test uwagi i lateralizacji słuchowej za pomocą audiolaterometru. Następnie seniorzy odsłuchiwali zaplanowany stosownie do diagnozy przefiltrowany, wzbogacony w pewne pasma częstotliwości lub skondensowany materiał muzyczny, przy użyciu specjalnego urządzenia zw. "elektronicznym uchem" o zaawansowanej technologii. Jest ono modelem ucha ludzkiego i umożliwia ćwiczenie mechanizmów akomodacyjnych ucha środkowego. Uczestnicy warsztatów przeszli dwa etapy stymulacji dźwiękowej trwające po 13 dni każdy (codziennie po 2 godziny), oddzielone 7 tygodniową przerwą. Odstępy były niezbędne, aby mózg mógł ustabilizować poczynione podczas treningu zmiany.

Zdrowa kuchnia to warsztaty, których celem było wprowadzenie w świat zdrowego i świadomego żywienia oraz pokazanie jak wielką radość można czerpać z eksperymentów kulinarnych. Podczas warsztatów kulinarnych seniorzy zdobyli wiedzę na temat znaczenia składników diety i prawidłowego bilansowania posiłków, z uwzględnieniem ich stanu zdrowia, polepszenia metabolizmu i zmniejszenie obciążeń dla organizmu, co w efekcie ma pozytywny wpływ na całościowe funkcjonowanie organizmu. Seniorzy samodzielnie przygotowali kilka dań i deser, a także mogli przekonać się, że lekka i zdrowa kuchnia jest po prostu bardzo smaczna. Uczestnicy warsztatów otrzymali handouty z przepisami na przygotowywane dania wraz z pełną informacją żywieniową oraz krótkimi notatkami i wskazówkami. Dodatkowo została przeprowadzona bezpłatna analiza składu ciała, czyli zmierzenie na specjalnym urządzeniu udziału tkanki tłuszczowej, mięśniowej, wody i kości, a także określenia dziennego zapotrzebowania energetycznego i wieku metabolicznego.

Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt

Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt

Projekt Projekt Projekt

Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt Projekt