Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego!

Dodano: 30 listopada 2016

Drodzy Czytelnicy,

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że w tegorocznym Rankingu Bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i "Rzeczpospolitą" nasza Biblioteka zajęła I miejsce w województwie małopolskim w kategorii - najlepsze w województwach a 14 w kategorii ogólnopolskiej.

W Rankingu Bibliotek nagradzane są samorządy najbardziej zaangażowane w rozwój kulturalny, dla których dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości o dostęp do kultury dla mieszkańców gminy.

W tegorocznym Rankingu Bibliotek, w którym wzięło udział ponad 800 placówek z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu) oceniano m.in.:

• powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców,
  • średnie zatrudnienie w placówce,
  • wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców,
  • wielkość księgozbioru nabytego po 2005 roku,
  • nowe książki zakupione w 2015 roku,
  • udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2015 roku,
  • pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2014 roku,
  • dostępne dla czytelników tytuły prasowe,
  • oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów - posiadanie strony, internetowej, dostępność Internetu dla czytelników (stanowiska komputerowe i sieć Wi-Fi),
  • działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie,
  • wolontariat,
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz dostępność książek dla osób słabowidzących i niewidomych,
  • liczbę czytelników na 1000 mieszkańców,
  • liczbę wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2015 roku,

W uroczystej gali odbywającej się w Bibliotece Narodowej w Warszawie, podczas której nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderów każdego z województw, wzięły udział p.o. Dyrektor PiMBP Karina Legutek oraz poprzednia dyrektor Maria Marek.

Bardzo cieszymy się, że w tym roku wyniki naszej pracy pozwoliły nam zdobyć tytuł Lidera Małopolski. Dziękujemy władzom gminy i powiatu za wspieranie naszych działań oraz wszystkim naszym czytelnikom i użytkownikom, którzy chętnie korzystają z naszej oferty.

Więcej informacji:
"Ranking Bibliotek", "Rzeczpospolita" 2016, nr 278, s. Q1-Q4.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego!Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego!Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego!Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego!