"Kultura? W zasięgu!"

Dodano: 9 grudnia 2016

Brzeska Biblioteka realizuje w roku szkolnym 2016/2017 program edukacyjny "Kultura? W zasięgu!" umożliwiający młodzieży z Gminy Brzesko uczestnictwo w szeroko pojętej kulturze. Program zakłada wyjazdy do różnych małopolskich instytucji kultury (biblioteki, muzea, teatry, itp.), poznanie ich specyfiki i działalności oraz udział w różnego rodzaju warsztatach.

Celem głównym programu jest przygotowanie młodzieży z terenu Gminy Brzesko do roli świadomych odbiorców i twórców kultury oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu wobec zagrożeń współczesnego świata.

8 grudnia 2016 r. młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Katolickiego Gimnazjum w Brzesku uczestniczyła w warsztatach "Archeolog - Lotnik" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, składała się z części teoretycznej, w której młodzież poznała pracę archeologów oraz sprzęt, którym na co dzień się posługują.

W sali kinowej gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą najsłynniejsze polskie znaleziska archeologiczno-lotnicze.

W kolejnej części zajęć uczestnicy - młodzi archeolodzy-lotnicy opanowali przestrzeń terenową Muzeum Lotnictwa Polskiego i spróbowali swoich sił, jako poszukiwacze zaginionego samolotu. Gimnazjaliści zostali zabrani na wcześniej przygotowane stanowiska archeologiczne znajdujące się na terenie Muzeum. Przy pomocy wykrywaczy oraz pod czujnym okiem specjalistów szukali fragmentów części samolotów, a następnie podjęli próbę ich identyfikacji.

Młodzież brzeskich szkół miała również okazję zapoznać się z eksponatami związanymi z historią rozwoju lotnictwa, które znajdują się w krakowskim muzeum. Zwiedzili wystawę archeologii lotniczej, poznali historię poszczególnych samolotów, śmigłowców, szybowców oraz ich załóg, a na zakończenie zobaczyli "od środka" papieski śmigłowiec Mi-8.

Była to niezwykle ciekawa wizyta, łącząca w innowacyjny sposób zajęcia interdyscyplinarne z elementami geografii, historii i archeologii.

Program "Kultura? W zasięgu!" realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Brzesko w ramach działań profilaktycznych.