Jasiek Mela ponownie w Brzesku

Dodano: 10 marca 2017

9 marca 2017 r. odbyło się spotkanie z Janem Melą zatytułowane "Podróże na krańce świata i w głąb siebie". Wzięli w nim udział uczniowie z PSP nr 2 w Brzesku, PSP w Iwkowej - Nagórzu, PG nr 1 oraz PG nr 2 w Brzesku, PG w Gnojniku, PG w Jadownikach oraz ZSP nr 1 w Brzesku.

Jasiek Mela urodził się w 1988 r. w Gdańsku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi - w wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim zdobył Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. W 2009 roku założył Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej.

Podczas spotkania Jan Mela podzielił się z młodą publicznością przeżyciami z najtrudniejszych ale również najpiękniejszych momentów swojego życia. Mówił, że wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w jego życiu, zarówno jego wypadek, śmierć brata jak i pożar domu były po coś - miały sens. Postawą pełną wytrwałości Jan Mela pokazuje jak pokonywać własne ograniczenia i przezwyciężać niepełnosprawność, o której nie decyduje brak ręki czy nogi, lecz bariery, które tkwią w naszej głowie.

Napawające optymizmem świadectwo Jaśka Meli z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników spotkania.

Spotkanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Brzesko w ramach działań profilaktycznych.