KULTURA? W ZASIĘGU! - podsumowanie

Dodano: 17 maja 2017

Brzeska Biblioteka zrealizowała w roku szkolnym 2016/2017 program edukacyjny "Kultura? W zasięgu!" umożliwiający młodzieży z Gminy Brzesko uczestnictwo w szeroko pojętej kulturze. Program zakładał wyjazdy do różnych małopolskich instytucji kultury (biblioteki, muzea, teatry, itp.), poznanie ich specyfiki i działalności oraz udział w różnego rodzaju warsztatach. Celem głównym programu było przygotowanie młodzieży z terenu Gminy Brzesko do roli świadomych odbiorców i twórców kultury oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu wobec zagrożeń współczesnego świata, celem operacyjnym aktywizacja oraz integracja młodzieży, a także rozwijanie zainteresowań kulturalnych.

W związku z obchodzoną w tym roku 1050. rocznicą chrztu Polski rozpoczęliśmy program Kultura? W zasięgu! od warsztatów "Chrzest 966 - śladem narodzin Polski", które odbyły się 14 listopada 2016 r. w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Podczas zajęć uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku mieli okazję dowiedzieć się czym był kraj Mieszka przed 966 rokiem, a czym stał się w wyniku chrystianizacji. Zapoznali się także z informacjami o najważniejszych postaciach tamtych czasów oraz z przyczynami i skutkami przyjętego przez polskiego władcę chrztu. Dzięki wielkoformatowej grze planszowej i ciekawym zadaniom podróż do przeszłości była nie tylko nauką, ale także dobrą zabawą. W trakcie pobytu w Tyńcu młodzież gimnazjalna miała również okazję zwiedzić najstarszy, istniejący w Polsce klasztor, poznać jego historię i obecną działalność. Na zakończenie każdy uczestnik mógł samodzielnie odbić metodą sitodruku pamiątkową reprodukcję dyplomu uczestnictwa w warsztatach.

8 grudnia 2016 r. młodzież z PG nr 1 oraz Katolickiego Gimnazjum w Brzesku uczestniczyła w warsztatach "Archeolog - Lotnik" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, składała się z części teoretycznej, w której młodzież poznała pracę archeologów oraz sprzęt, którym na co dzień się posługują. W sali kinowej gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą najsłynniejsze polskie znaleziska archeologiczno-lotnicze. W kolejnej części zajęć uczestnicy - młodzi archeolodzy-lotnicy opanowali przestrzeń terenową Muzeum Lotnictwa Polskiego i spróbowali swoich sił, jako poszukiwacze zaginionego samolotu. Gimnazjaliści zostali zabrani na wcześniej przygotowane stanowiska archeologiczne znajdujące się na terenie Muzeum. Przy pomocy wykrywaczy oraz pod czujnym okiem specjalistów szukali fragmentów części samolotów, a następnie podjęli próbę ich identyfikacji. Młodzież brzeskich szkół miała również okazję zapoznać się z eksponatami związanymi z historią rozwoju lotnictwa, które znajdują się w krakowskim muzeum. Zwiedzili wystawę archeologii lotniczej, poznali historię poszczególnych samolotów, śmigłowców, szybowców oraz ich załóg, a na zakończenie zobaczyli "od środka" papieski śmigłowiec Mi-8. Była to niezwykle ciekawa wizyta, łącząca w innowacyjny sposób zajęcia interdyscyplinarne z elementami geografii, historii i archeologii.

25 kwietnia 2017 r. młodzież Publicznego Gimnazjum w Jadownikach zwiedziła Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Gimnazjaliści obejrzeli wystawę stałą "Polska kultura ludowa" mieszczącą się w Ratuszu na placu Wolnica. Była to ciekawa wyprawa w przeszłość, podczas której młodzież miała okazję zobaczyć z bliska unikalne, pochodzące głównie z XIX wieku eksponaty, będące niezwykłym źródłem wiedzy o kulturze ludowej. Zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie pozwoliły zapoznać się z minionymi obrazami wsi. Wystawa prezentuje nie tylko zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, ale też wydarzenia uroczyste i niezwykłe, związane z tradycyjnymi obrzędami. Młodzież obejrzała także pełną uroku izbę podhalańską, kolekcję odświętnych strojów ludowych z całej Polski, jak również poznała historię tradycyjnych wiejskich warsztatów pracy, m.in. kowala.

10 maja 2017 r. młodzież z  PG nr 1 w Brzesku wzięła udział w warsztatach pt.: "W okupowanym Krakowie", które odbyły się w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. W sali warsztatowej Małej Akademii uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądała okupacja niemiecka w Polsce w czasie II wojny światowej na przykładzie Krakowa, który był siedzibą władz okupacyjnych Generalnej Guberni. Uczniowie poznali najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z życiem w okupowanym mieście. Prowadzący opowiadał między innymi o tym jak funkcjonował system kartkowy, na czym polegał niemiecki system represji oraz jakie rozrywki umilały życie ludzi w tym trudnym okresie. Na zakończenie młodzież wzięła udział w wielkoformatowej grze planszowej, w czasie której sprawdzała swoje umiejętności i wiedzę zdobytą podczas wizyty w Muzeum Armii Krajowej.

Przewidywanym efektem długofalowym programu Kultura? W zasięgu! będzie wzrost zainteresowania szeroko pojętą kulturą oraz wyrobienie w młodych ludziach nawyku korzystania z oferty różnych instytucji kulturalnych.

Program "Kultura? W zasięgu!" realizowany był przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Brzesko w ramach działań profilaktycznych.