Małgorzata Mizia "Po przerwie" w brzeskiej Bibliotece

Dodano: 18 grudnia 2017

We wtorkowy wieczór 12 grudnia 2017 r. grono wielbicieli oraz pasjonatów sztuki uczestniczyło w otwarciu wystawy malarstwa "Po przerwie" - Małgorzaty Mizi. Jest to już druga wystawa krakowskiej Artystki w brzeskiej Bibliotece. Pierwsza miała miejsce w 2011 roku.

Małgorzata Mizia jest rodowitą krakowianką, malarką, architektem, profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje portrety, architekturę, krajobraz. Miała około 40 wystaw indywidualnych w Polsce, m.in. w Willi Decjusza (2000) i Pałacu Sztuki w Krakowie (2010), na zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu (2013), a także zbiorowych m.in. w galeriach "Spire Studios" (2013) i "Bashas Walk" (2014, 2016) w Beacon NY, oraz "New Century Artists" w Nowym Jorku-Chelsea na Manhattanie (2013), uzyskując pochlebne recenzje krytyków sztuki. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i ceramicznych, również zagranicznych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju i poza granicą: we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Stanach Zjednoczonych.

Prezentowana w brzeskiej Bibliotece wystawa obejmuje przekrojowy wybór prac z ostatnich lat. Są to cykle malarskie o różnej tematyce, od pejzażu architektonicznego po przedstawienia mityczne, zwierzęce (pegazy), porcja obiektów ceramicznych i kilka emaliowanych na metalu.

Podczas wernisażu Artystka wprowadziła uczestników w świat swoich dzieł, opowiedziała o inspiracjach twórczych, o tym jak tworzy. Dodatkowo zaprzyjaźniony z brzeską Biblioteką Eugeniusz Molski - artysta, plastyk w kilku słowach zaprezentował twórczość i niezwykłą technikę Małgorzaty Mizi. Dopełnienie i poszerzeniem ekspozycji była ilustracja medialna, przedstawiająca miejsca i ludzi, z których Artystka czerpie inspiracje. Ponadto w trakcie wernisażu Małgorzata Mizia otrzymała z rąk lokalnego poety Dariusza Dzierwy specjalnie przygotowany na tę okoliczność wiersz, inspirowany twórczością Artystki. Fragment utworu prezentujemy poniżej.

Słowa podziękowania kierujemy do firmy Zasada Trans Spedition za zapewnienie transportu wystawy. Dziękujemy za wsparcie i pomoc w realizacji naszych działań.

Ekspozycję można oglądać do 9 lutego 2018 r. w godzinach od 8.00-15.00 w sali wystawienniczo - odczytowej PiMBP.

Pegaz
Jednego dzisiaj w nocy zraniłem
To dlatego że zostałem bez weny twórczej
Na próżno czekałem