Projekcja "Powtórzenia pamięci"

Dodano: 2 marca 2012

Film Huberta Czerepoka stał się impulsem do zrealizowania spotkania artystyczno-historycznego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku 1 marca 2012 r. Akcja skierowana była przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych w Brzesku. Z zaproszenia do udziału w spotkaniu skorzystały liczne oddziały klasowe Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 2, Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz nr 2. W Sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego zgromadziło się około 250 osób, oprócz młodzieży szkolnej w spotkaniu udział wzięło kilkunastu mieszkańców Brzeska.

Pierwszym punktem imprezy była projekcja prezentacji multimedialnej, co pozwoliło wprowadzić zgromadzonych w historyczny kontekst tematu przewodniego. Pomimo absencji żyjących jeszcze więźniów tego transportu, można było usłyszeć wspomnienia Kazimierza Zająca, przeczytać fragmenty wspomnień Józefa Stósa, Jerzego Bieleckiego. Podstawę do stworzenia prezentacji dały relacje świadków i inne materiały źródłowe zgromadzone w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym w ramach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Pozwoliły one zobrazować rzeczywistość Pierwszego Transportu polskich więźniów politycznych do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Film „Powtórzenie pamięci” ma charakter artystyczny. W tej jednej, symbolicznej podróży zawierały się losy więźniów Pierwszego Transportu i wszystkich Polaków, Niemców, Czechów, Białorusinów, Francuzów, Rosjan, Ukraińców, Romów i Żydów, których droga wiodła przez tory Europy do obozów zagłady.

Uzupełnieniem do filmu był bogato ilustrowany komentarz dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Galerii Miejskiej w Tarnowie – Ewy Łączyńskiej-Widz. Zaprezentowała ona historię powstania filmu, przebieg prac nad jego realizacją, ale co najważniejsze prezentując inne prace artystyczne dotyczące Auschwitz pokazała, że można ten trudny temat poruszać na wiele sposobów.

Młodzież miała niepowtarzalną okazję przyjrzeć się losom swoich rówieśników, bo 16-letnich uczniów Gimnazjum, sprzed siedemdziesięciu lat. Mamy nadzieję, że to spotkanie rozbudzi w jego uczestnikach większą wrażliwość na słyszane od osób starszych historie życiowe.

Wszystkich tych, którzy chcą uwiecznić relacje ustne świadków II wojny światowej – zapraszamy do współpracy w tworzeniu społecznego archiwum pamięci przy brzeskiej bibliotece.

Projekcja Projekcja Projekcja