Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Dodano: 24 stycznia 2018

W listopadzie 2018 r. minie 100 lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego przez cały rok towarzyszyć będzie nam wystawa pt.: "W drodze do wolności - region brzeski 1914-1918".

Wystawa ma za zadanie przypomnieć najważniejsze wydarzenia rozgrywające się w latach 1914-1918 na terenach wchodzących obecnie w skład granic administracyjnych powiatu brzeskiego. Osoby odwiedzające Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne mają okazję zapoznać się z mapą działań zbrojnych, fotografiami i kalendarium wydarzeń wskazanego okresu.

Na mapie wojskowej z 1914 roku naniesiono żółtym kolorem uproszczony obrys współczesnych granic powiatu brzeskiego, dla ukazania wydarzeń rozgrywających się w bezpośredniej okolicy Brzeska. Należy jednak pamiętać, że zasięg geograficzny powiatu w latach wojennych był dużo większy. W jego skład wchodziły m.in.: Radłów, Wojnicz, Zakliczyn z przyległościami, w sumie 109 gmin administracyjnych. Podstawą do stworzenia planszy była mapa zaczerpnięta z Department of Cartography and Geoinformatics Uniwersytetu Budapeszteńskiego.

Czasy I wojny okazują się bogate w materiał fotograficzny. Jak można wyczytać w artykułach lokalnych pasjonatów publikujących w portalu www.brzesko.ws wielu austriackich żołnierzy dokumentowało swój pobyt w Galicji, a zdjęcia z tego okresu znaleźć można obecnie w prywatnych kolekcjach lub w narodowych archiwach fotograficznych np. Österreichisches Staatsarchiv.

Aby uzupełnić powyższą ekspozycję i zgromadzić w jednym miejscu wiele dodatkowych fotografii i zbiorów cyfrowych przygotowaliśmy wirtualną wystawę. Znalazł się w niej m.in. film pt. "Budując Niepodległą : Kazimierz Missona (1874-1943)" zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. Uczennice: Karolina Rzeźnik, Natalia Piekarska i Weronika Motak pod kierunkiem dr Piotra P. Dudy stworzyły film prezentujący sylwetkę dyrektora brzeskiego gimnazjum i jego wkład w rozbudzanie ducha patriotyzmu w lokalnej społeczności przed stu laty. Film zajął 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Fundacji Ośrodka KARTA pt. "Historia Bliska" w 2017 r. Technologiczne możliwości pozwalają na wprowadzanie zmian w treści wystawy wirtualnej, dlatego jej narracja będzie ulegać zmianie w ciągu Jubileuszowego Roku odzyskania niepodległości przez Polskę.

Drodzy użytkownicy - zachęcamy do współtworzenia z nami tej wystawy. Co dla Was jest ważne, co powinno się jeszcze pojawić na takiej wystawie wirtualnej - czekamy na Wasze uwagi.

Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległościWystawa w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległościWystawa w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości