Nie mów kurde w Turcji KURDE! - spotkanie z Andrzejem Pasławskim.

Dodano: 13 marca 2018

9 marca 2018 r. po raz kolejny brzeską bibliotekę odwiedził Andrzej Pasławski - pochodzący z Krakowa podróżnik, miłośnik i znawca Bałkanów. Tym razem uczestniczących w spotkaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 2 zabrał w niezwykłą "podróż" nie po Bałkanach lecz do Stambułu - miasta nad cieśniną Bosfor, które łączy Europę z Azją.

Andrzej Pasławski prezentując własne fotografie w fascynujący sposób opowiedział o wielowiekowej tradycji, kulturze i najciekawszych miejscach w Stambule. Swoją barwną opowieścią przeniósł wszystkich do niezwykłych zakątków miasta. "Zabrał" uczniów między innymi do Hagia Sophii, niegdyś największej chrześcijańskiej świątyni na świecie. Uczestnicy spotkania podziwiali, również meczety w tym Meczet Sułtana Ahmeda, (który ze względu na utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty znany jest raczej pod nazwą Błękitny Meczet) oraz Meczet Sułtan Eyup, jeden z najważniejszych dla muzułmanów meczetów. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć także największą nekropolię świata na terenie, której znajduje się? słynna restauracja. Pokazywane zdjęcia ze słynnych, barwnych targowisk: Grand Bazaru, Spice Bazaru i Old Bazaru doprowadziły uczestników do kolorowego zawrotu głowy. Podróżnik prezentował jednak nie tylko miejsca znane z przewodników turystycznych, ale także te, o których przeciętny turysta nigdy nie słyszał.

Bardzo dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.

Nie mów kurde w Turcji KURDE! - spotkanie z Andrzejem Pasławskim.Nie mów kurde w Turcji KURDE! - spotkanie z Andrzejem Pasławskim.Nie mów kurde w Turcji KURDE! - spotkanie z Andrzejem Pasławskim.Nie mów kurde w Turcji KURDE! - spotkanie z Andrzejem Pasławskim.Nie mów kurde w Turcji KURDE! - spotkanie z Andrzejem Pasławskim.