Akcja "Żonkile" 2018

Dodano: 28 kwietnia 2018

19 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Ponad 1500 wolontariuszy wręczało na ulicach Warszawy papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się również szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku było ich ponad 1000, wśród nich Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku.

Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Co roku, 19 kwietnia - w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

"Żonkile" w Brzesku
W 2018 roku akcja "Żonkile" w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku obejmowała zajęcia plastyczne dla dzieci, zajęcia edukacyjne z lokalnym kontekstem dla młodzieży, wolontariat, ekspozycję publikacji i artykułów z czasopism, wyświetlenie filmu "Nie było żadnej nadziei" i wręczanie papierowych żonkili czytelnikom Biblioteki.

W brzeskiej Bibliotece akcję "Żonkile" rozpoczęły zajęcia plastyczne przygotowane przez pracowników Oddziału dla Dzieci. 13 oraz 17 kwietnia papierowe żonkile przygotowywały dzieci ze świetlicy przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku. Podczas zajęć pracownik Biblioteki przybliżył dzieciom historię powstania w getcie warszawskim i opowiedział w jaki sposób tego roku upamiętnimy to wydarzenie. Następnie wolontariuszki z Oddziału dla Dzieci przygotowały krótki opis informacyjny, który naklejały na każdym żonkilu.

16 kwietnia odbyły się zajęcia z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. W czasie spotkania młodzież obejrzała film "Nie było żadnej nadziei", a w części warsztatowej przygotowała ekspozycję ukazującą fragmenty historii powstania w getcie warszawskim, a także kontekst lokalny, czyli dzieje społeczności żydowskiej w Brzesku przed II wojną światową oraz jej losy w czasie okupacji niemieckiej. Uczniowie korzystali z wyselekcjonowanych źródeł (księgozbiór regionalny), jednocześnie rozwiązując krzyżówkę dotyczącą historii Żydów w Brzesku.

W dniu rocznicy - 19 kwietnia 2018 roku każdy dział naszej biblioteki był ozdobiony papierowymi żonkilami wykonanymi przez uczniów PSP nr 3 w Brzesku, a pracownicy wypożyczalni wręczali żonkile i w kilku słowach przypominali o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Dodatkowo w Dziale Dorosłych przygotowano kolekcję książek poświęconych powstaniu i martyrologii narodu żydowskiego. Tuż obok wypożyczalni zaaranżowano przestrzeń, tak aby odwiedzający mogli obejrzeć film "Nie było żadnej nadziei" przygotowany przez Muzeum POLIN w Warszawie, który prezentuje życie Żydów przed wybuchem wojny, powstanie w getcie warszawskim oraz formy upamiętniania męczeństwa i walki o przetrwanie narodu żydowskiego.

Czytelnicy mogli także zapoznać się z ekspozycją przygotowaną przez uczniów ZSP nr 1 w Brzesku. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Jego bliskość pozwoliła wszystkim odwiedzającym w tym dniu Dział Dorosłych zapoznać się z przygotowaną na tę okoliczność wystawą.

Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja Akcja