XXVIII Galicyjska Jesień w Brzesku

Dodano: 5 października 2018

3 października 2018 r. w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej miał miejsce "Koncert poezji i ballady", w którym wzięli udział uczniowie ZSP nr 1 w Brzesku.

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka to jeden z największych festiwali promujących poezję, muzykę, sztukę oraz literaturę na terenach Europy Środkowo-Wschodniej.

W ciągu ponad 25 lat przez Galicyjską Jesień Literacką, której pomysłodawcą jest poeta Andrzej Grabowski, przewinęło się ponad 200 autorów. Wśród nich polscy poeci, m.in.: Jerzy Harasymowicz, Julian Kawalec, Ernest Bryll, Tadeusz Śliwiak, Lech Konopiński. Corocznie znaczącą grupę stanowią artyści m.in.: z Japonii, Wietnamu, Etiopii, Ukrainy, Francji, Włoch i Australii.

Podobnie jak w ubiegłych latach na przełomie września i października poeci i artyści z wielu krajów odbywają tourne po miejscowościach Podkarpacia i Małopolski, gdzie biorą udział w spotkaniach autorskich, lekcjach literackich i koncertach.

Grupa artystów i poetów tegorocznej MGJL zaprezentowała w Brzesku "Koncert poezji i ballady", objęty honorowym patronatem Burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki.

Dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku wystąpili: pochodzący z Wietnamu a mieszkający od wielu lat w Polsce dr Thai Van Nguyen - z wykształcenia geodeta, z zamiłowania poeta, propagator polskiej literatury, tłumacz takich dzieł jak m.in.: "Pan Tadeusz", "Chłopi"; Tamara Łucenko - ukraińska piosenkarka, muzyk, autorka tekstów do piosenek; Artur Grabowski - nauczyciel, poeta, grafik, ilustrator oraz Andrzej Grabowski - poeta i prozaik, autor utworów dla dzieci, kawaler Orderu Uśmiechu oraz tłumacz literatury anglosaskiej i animator kultury.

Podczas spotkania artyści prezentowali swoje wiersze, satyry. Dr Thai Van Nguyen czytał fragment "Pana Tadeusza" w języku wietnamskim, a Tamara Łucenko zaśpiewała kilka piosenek i ballad, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.

"Koncert poezji i ballady" stał się okazją do dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy młodymi ludźmi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z poezją a doświadczonymi literatami.

Zachęcamy do posłuchania utworów Tamary Łucenko: facebook.com/lumara.urban