Sybaryta o podróżach i poznawaniu samego siebie

Dodano: 30 marca 2012

28 marca 2012 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku gościła w swoich progach Roberta Makłowicza – historyka, dziennikarza, pisarza, podróżnika, smakosza i krytyka kulinarnego. Makłowicz jest autorem książek: Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny (2000), Fuzja smaków (2007), Stół z niepowyłamywanymi nogami (2007), Smak Węgier (2006), Czy wierzyć platynowym blondynkom (2004), CK kuchnia (2001), Listy pieczętowane sosem (2001) i wielu innych. Szerszemu gronu odbiorców znany jest z programów telewizyjnych: Podróże kulinarne Roberta Makłowicza oraz Makłowicz w podróży. Robert Makłowicz jest laureatem nagród: Wiktor 2004, Złoty Chmiel 2004, Oskar Kulinarny 2004 i 2005, Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej za Cafe Museum.

W Brzesku rozmawiał nie tylko o ostatniej książce: Cafe Museum, ale opowiedział o swojej tęsknocie za „nieboszczką Austrią”, światem który już nie wróci, a znany jest mu jedynie z cudzych wspomnień. Mówił też o tym, jak pięknie „skundlony” jest nasz naród, noszący w sobie geny wielonarodowej Rzeczpospolitej i Austro-Węgier. Degustator i smakosz gustujący w prostych i naturalnych smakach, wymienił kulinarne „wrzody” jakimi są dla niego margaryna i sztuczne olejki zapachowe do ciast.

Podróżując po Europie poszukuje cech dla jej mieszkańców wspólnych, doceniając również przejawy odrębności kulturowej. Jak sam pisze: „Właściwie mogę być i Polakiem, i Węgrem, i Chorwatem, i galicyjskim Żydem, i siedmiogrodzkim Sasem albo Szwabem, mogę być Czechem i Rusinem, Bojkiem, Hucułem, Łemkiem też, choć nie znoszę wódki z eterem – mogę być kilkoma z nich naraz, lecz nigdy jednym z osobna. Noszę bowiem w genach wielonarodową spuściznę dawnej Rzeczypospolitej i monarchii habsburskiej.”

Robert Makłowicz dał się poznać brzeskiej publiczności jako wspaniały gawędziarz i znawca dziejów Austro-Węgier, a w szczególności Galicji. Po spotkaniu, które prowadził Waldemar Pączek, gość podpisywał książki i fotografował się w towarzystwie czytelników.