Relacja z warsztatów "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy"

Dodano: 22 listopada 2018

W ramach oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji pt. "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy".

W inspirujących warsztatach zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci udział wzięli uczniowie klas IV Szkół Podstawowych z Brzeska, Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieniu oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Maszkienicach. Zajęcia zostały przygotowane w oparciu o książkę autorstwa Cezarego Harasimowicza "Mirabelka". Ta niezwykle wzruszająca i sentymentalna powieść opisuje losy mieszkańców Warszawy, którzy zmagają się z okrucieństwem wojny. Historię stolicy młodzi czytelnicy poznali dzięki drzewu mirabelki, które stało się świadkiem rozgrywających się tam wydarzeń.

Przeprowadzone warsztaty wzbudziły wśród czwartoklasistów niezwykłe zainteresowanie problematyką wojny. Uczestnicy uważnie obserwowali przygotowaną prezentację multimedialną oraz słuchali odczytywanych fragmentów książki. Fakty historyczne przybliżyła rozmowa na temat getta warszawskiego oraz działalności Ireny Sendlerowej. Zajęcia okazały się doskonałą okazją do wymiany wspomnień przekazanych dzieciom przez starsze pokolenia. Uczniowie chętnie podzielili się doświadczeniami swoich najbliższych, którzy przeżyli lata wojny. W trakcie pogadanki nawiązano także do okupacji miasta Brzeska oraz getta, które znajdowało się na jego terenie.

Warsztaty zostały wzbogacone o różnorodne zajęcia praktyczne zwiększające świadomość uczestników na temat wydarzeń związanych z wojną. Przygotowanie drzewa pamięci pomogło w kształtowaniu postaw i wartości historycznych młodych ludzi. Uczniowie w formie życzeń dla Niepodległej Polski wyrazili swoją miłość do ojczyzny. Uczestnicy zajęć zmierzyli się również z rozwiązaniem haseł krzyżówki patriotycznej. Analiza map doskonale zobrazowała dzieciom wygląd przedwojennej i powojennej Warszawy, a materiały edukacyjne w formie puzzli urozmaiciły część spotkania. Film z autorem książki "Mirabelka" oraz fragmenty audiobooka przybliżyły genezę powstania powieści. Atrakcje zorganizowane podczas warsztatów zachęciły uczniów do pogłębiania wiedzy o historii naszej ojczyzny i jej walce o odzyskanie niepodległości.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział w warsztatach.

Galeria zdjęć

Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów Relacja z warsztatów

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe