"Światło i mrok" - wystawa prac Janusza Pacewicza

Dodano: 22 lutego 2019

W czwartkowy wieczór 21 lutego 2019 roku w sali wystawienniczo-odczytowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku odbył się wernisaż wystawy "Światło i mrok". Ekspozycja prezentuje nieznane szerszej publiczności prace Janusza Pacewicza.

Artysta znany pod pseudonimem "Tobi" urodził się w 1943 r. w Stanisławowie. Był uczniem brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie lecz sytuacja rodzinna nie pozwoliła mu ich ukończyć. Razem ze Zbigniewem "Bruno" Szulcem prowadził Zakład Reklam i Szyldów w Brzesku. Łączyła ich nie tylko praca i artystyczne pasje ale też wielka przyjaźń. W latach osiemdziesiątych ich pracownia była miejscem spotkań brzeskiej bohemy oraz tzw. podziemia. Zmarł 31 października 2017 r. w Brzesku.

Janusz Pacewicz był artystą z urodzenia. Nie tylko malował. Pasjonował się także fotografią i grał na gitarze. Jest autorem strony tytułowej "Kronik Miasta Brzeska" Jana Burlikowskiego. Był niezwykle skromnym artystą, krytycznie oceniał to co tworzył i nigdy publicznie nie wystawiał swoich prac. Większość rozdał znajomym, a w rodzinie zachowało się ich kilka.

Osobę Janusza Pacewicza wspominała jego córka Katarzyna, która ciepło i serdecznie opowiadała o swoim ojcu nie tylko jako o artyście ale i człowieku. Licznie zgromadzona publiczność oraz przyjaciele artysty mogli również wysłuchać utworu muzycznego autorstwa Grzegorza Hajduka specjalnie skomponowanego na tą okazję oraz wierszy napisanych przez Elżbietę Zarembę i Janusza Szota.

Na wystawie można zobaczyć obrazy olejne, akwarele, rysunki. Są to prace wypożyczone w większości przez przyjaciół i znajomych córki Katarzyny, którzy udostępniając je pomogli w organizacji tego wydarzenia.

Ekspozycję można oglądać w sali wystawienniczo-odczytowej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 do 30 marca 2019 r.