Wyjazd szkoleniowy do Iwkowej

Dodano: 24 maja 2019

10 maja bibliotekarze bibliotek publicznych z powiatu brzeskiego wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do Iwkowej. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Tygodnia Biblioteka 2019. Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja - w Dniu Bibliotekarza. W 2019 roku jej hasłem przewodnim było: #biblioteka!

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku organizuje co roku szkolenia dla bibliotekarzy z okazji Dnia Bibliotekarza. W poprzednim roku były to wykłady naukowe. Tego roku na zaproszenie bibliotekarzy z gminy Iwkowa udaliśmy się do tamtejszej Gminnej Biblioteki Publicznej. Była to niezwykła okazja by poznać zarówno bogate walory turystyczne, przyrodnicze i historyczne miejscowości, jak i metody, warunki pracy i ofertę biblioteczną w Iwkowej.

Warto zaznaczyć, że Gminna Biblioteka Publiczna w Iwkowej stanowi prężny ośrodek wydawniczy oraz centrum pielęgnowania lokalnej kultury. To właśnie zespół bibliotekarzy z Iwkowej gromadzi archiwalne zdjęcia z tego regionu, publikuje książki dokumenujące lokalne tradycje, zabytki. Ostatnia inicjatywa wydawnicza, to niewielka publikacja, oparta na bogatej bibliografii prezentująca historię i wyposażenie 500-letniego kościoła Nawiedzenia NMP w Iwkowej.

Gmina Iwkowa, a w szczególności sama miejscowość posiada wiele rozpoznawalnych elementów turystycznych. Kościół Nawiedzenia NMP, wieża widokowa na Szpilówce, szlak terenowy śladem powstańców styczniowych, rezerwat buczyny karpackiej Bukowiec, kapliczka i potok św. Urbana, miejsca wypoczynku i rekreacji. Spotkanie bibliotekarzy stało się okazją do poznania wszystkich tym miejsc i obiektów.