Narodowe Czytanie w PiMBP w Brzesku

Dodano: 10 września 2019

W sobotę 7 września 2019 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku już po raz ósmy włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, która została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i jest nadal kontynuowana. Jej zadaniem jest promocja czytelnictwa i bogactwa polskiej literatury.

W tym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie czytaliśmy Nowele Polskie. Spośród wielu tytułów reprezentujących ten gatunek Para Prezydencka do wspólnej lektury zaproponowała osiem utworów. Były to: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony... Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa Henryka Rzewuskiego. Nowele te reprezentują różne epoki i style literackie, wszystkie jednak dotykają ważnych i wciąż aktualnych dla Polski tematów, a także stanowią znakomite przykłady bogactwa i piękna polskiej literatury.

Akcja rozpoczęła się głośnym czytaniem fragmentów wybranych utworów przez zaproszonych gości: Grzegorza Bracha, Edwarda Knagę, Grzegorza Bacha, Dorotę Wójcik, Zuzannę Peters-Musiał, Henryka Pielę, Agatę Podłęcką, Franciszka Podłęckiego, Marię Marek, Beatę Kądziołkę, Karinę Legutek, Janusza Przybylskiego, Iwonę Barnaś, Franciszkę Klimek i Katarzynę Pacewicz-Pyrek.

W drugiej części wydarzenia młodzież z Koła Teatralnego Stonoga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku pod kierunkiem Agaty Podłęckiej przedstawiła etiudę teatralną "Katarynka" opartą na motywach noweli Bolesława Prusa pod tym samym tytułem.

Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość stemplowania własnych egzemplarzy nowel okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta. Dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli oznakować swoje książki, pieczęć ta będzie dostępna w wypożyczalni Działu Dorosłych do końca września.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na tegoroczne brzeskie Narodowe Czytanie oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Agaty Podłęckiej, młodzieży z Koła Teatralnego Stonoga oraz Pani Zuzanny Peters-Musiał.

Galeria zdjęć

Narodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w BrzeskuNarodowe Czytanie w PiMBP w Brzesku

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe