Filmowy "Wieczór z dokumentem"

Dodano: 20 września 2019

W środowy wieczór, 18 września br. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku odbył się "Wieczór z dokumentem" - przegląd filmów zrealizowanych przez wytwórnię studio.pl. Autorem zaprezentowanych dokumentów był Marek Kołdras - znany już brzeskiej publiczności dziennikarz, reżyser, scenarzysta i miłośnik historii, twórca filmów dokumentalnych prezentujących regionalną historię i autor audioprzewodników historycznych po regionie tarnowskim.

Część artystyczna wieczoru rozpoczęła się od występu muzycznego w wykonaniu Grzegorza Hajduka - twórcy muzyki elektronicznej, przyjaciela i współpracownika autora prezentowanych dokumentów. Następnie licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć trzy dokumentalne opowieści autorstwa Marka Kołdrasa.

Pierwszy z wyświetlonych filmów - "40 lat Muzeum w Dębnie" skupiał się wokół historii zamku w Dębnie i 40-letniej już działalności mieszczącego się w nim oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Dokument powstał na zlecenie Muzeum w związku z jubileuszem funkcjonowania tej placówki. Uzupełnieniem i komentarzem dla obejrzanego materiału była rozmowa, jaką z Januszem Koziołem, Zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie przeprowadził Piotr Kopa, Rzecznik prasowy PWSZ w Tarnowie, moderator panelu dyskusyjnego towarzyszącego brzeskiemu "Wieczorowi z dokumentem".

Następnie wraz z uczestnikami spotkania przenieśliśmy się do fascynującej swą różnorodnością Armenii, o której w dokumencie "Osobliwości Armenii" opowiadał jego narrator - historyk, etnograf i podróżnik Paweł Krysa. Filmową relację o zabytkach, historii i kulturze tego niezwykłego kraju jej sprawozdawca kontynuował także dalej w rozmowie, której był uczestnikiem po zakończonej projekcji.

Ostatni z dokumentów uwagę publiczności zwrócił na rodzimą kulturę. W materiale "Światło i Mrok. Janusz "Tobi" Pacewicz" autor przybliżył bowiem postać i twórczość jednego z najważniejszych brzeskich artystów XX w., o którym opowiadali jego rodzina, przyjaciele, współpracownicy czy przedstawiciele lokalnej kultury i sztuki. Podczas "Wieczoru z dokumentem" film ten został po raz pierwszy zaprezentowany przed większą publicznością. Gościem rozmowy, która odbyła się po jego projekcji był natomiast Jerzy Wyczesany - brzeski historyk i publicysta, kustosz Muzeum Regionalnego w Brzesku.

Filmowy "Wieczór z dokumentem" w brzeskiej Bibliotece, podczas którego zaprezentowano filmy autorstwa Marka Kołdrasa spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która mogła poprzez nie poznać bliżej zarówno lokalną historię, kulturę i sztukę, jak i ciekawe zakątki odległej Armenii.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia.

Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy Filmowy