Miesiąc Papieski po raz ósmy w PiMBP w Brzesku

Dodano: 8 listopada 2019

W październiku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku po raz ósmy odbyły się obchody Miesiąca Papieskiego poświęconego patronowi Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego - św. Janowi Pawłowi II. W jego ramach przygotowano szereg wydarzeń upamiętniających życie i dzieło Ojca Świętego. Cykl imprez kulturalnych został zainaugurowany przez wernisaż wystawy "Ufne serca", która prezentowała zdjęcia autorstwa fotografa watykańskiego Arturo Mari ukazujące niezwykłe relacje między Ojcem Świętym a najmłodszymi na przestrzeni 27 lat jego pontyfikatu. W otwarciu wystawy uczestniczyły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 10 z Oddziałem Integracyjnym im. Jana Pawła II w Brzesku, w kolejnych dniach obejrzały ją także grupy z innych placówek. Następnym wydarzeniem Miesiąca Papieskiego było zaprezentowane dzieciom z brzeskich przedszkoli przedstawienie teatralne poświęcone Papieżowi pt. "Tyle nam po Nim zostało" przygotowane pod kierunkiem Agaty Podłęckiej przez Koło Teatralne Stonoga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku. Rozśpiewany i pełen ciepła spektakl odbył się dokładanie w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. 17 października miało natomiast miejsce spotkanie z Joanną M. Jurkiewicz, autorką książki pt. "Zwiastunowi z Gór. I Oaza w Rzymie - moje wspomnienia". Podczas spotkania autorka dzieliła się z uczestnikami wspomnieniami i świadectwem czasu spędzonego z Ojcem Świętym podczas pierwszej Oazy zorganizowanej pod przewodnictwem samego Papieża w Rzymie w 1979 roku i wspólnie z nimi rozważała usłyszane wówczas słowa i przesłanie. W ramach obchodów Miesiąca Papieskiego w PiMBP w Brzesku 23 października odbyła się także projekcja etiudy filmowej "Hiob" zrealizowanej przez skupiający osoby dotknięte różnego rodzaju niepełnosprawnością zespół teatru "Exit" wraz z towarzyszącą jej wystawą fotograficzną "Diaphanes. Córki i synowie milczenia" autorstwa Kamili Kansy. Uzupełnieniem projekcji była także dyskusja na temat sensu cierpienia, w której uczestniczyli artyści i zaproszeni goście. Zwieńczeniem wydarzeń odbywających się w październiku ku czci Ojca Świętego był koncert "W hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II" zorganizowany wspólnie z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach. Miłośnicy muzyki mieli okazję wysłuchać utworów Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu uczestników XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.

Jako organizatorzy pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom wydarzeń Miesiąca Papieskiego oraz osobom, które poprzez swoją życzliwość i pomoc przyczyniły się do organizacji tych przedsięwzięć. Dziękujemy Patronom honorowym przygotowanych obchodów: Biskupowi Tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, Burmistrzowi Brzeska Tomaszowi Latosze, Staroście Brzeskiemu Andrzejowi Potępie oraz Parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Jesteśmy wdzięczni także Patronom medialnym przygotowanych wydarzeń, którzy pomogli nam w ich promowaniu - tarnowskiemu Gościowi Niedzielnemu, Brzeskiemu Magazynowi Informacyjnemu BIM, Radiu RDN Małopolska, Informatorowi Brzeskiemu, portalowi Brzeska Witryna Internetowa oraz telewizji Tarnowska.tv. Za okazane wsparcie finansowe dziękujemy także sponsorom obchodów Miesiąca Papieskiego: Bankowi Spółdzielczemu w Brzesku, Przedsiębiorstwu Budowlanemu i Usług Technicznych GRANIT Spółka z o.o., Grupie Fachowiec, Przedsiębiorstwu Usług Remontowo-Budowlanych Jawor oraz Towarzystwu Gimnastycznemu "Sokół" Brzesko. Za współpracę i pomoc przy organizacji wydarzeń upamiętniających życie i dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II dziękujemy także osobom, które współtworzyły z nami te przedsięwzięcia: Agacie Podłęckiej wraz z Kołem Teatralnym Stonoga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku za przygotowanie przedstawienia "Tyle nam po Nim zostało"; Markowi Kołdrasowi za moderowanie panelu dyskusyjnego zrealizowanego po projekcji etiudy "Hiob" oraz pozostałym uczestnikom dyskusji: Jolancie Piech, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Łysej Górze, Edwardowi Pabianowi, kierownikowi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brzesku, księdzu Józefowi Waśce, kapelanowi Szpitala, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum w Brzesku; pochodzącej z Brzeska artystce Kamili Kansy za prezentację wystawy "Diaphanes. Córki i synowie milczenia"; Ewie Kafel, dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach za przygotowanie koncertu "W hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II", Alicji Kotyl za prowadzenie tego spotkania oraz występującym artystom: Marcie Gamrot-Wrzoł , Patrykowi Wyborskiemu i Katarzynie Rzeszutek. Na koniec dziękujemy także publiczności licznie zgromadzonej na poszczególnych wydarzeniach tegorocznej odsłony Miesiąca Papieskiego. Już teraz zapraszamy do PiMBP w Brzesku na przyszłoroczne obchody.

Miesiąc Papieski po raz ósmy w PiMBP w Brzesku Miesiąc Papieski po raz ósmy w PiMBP w Brzesku Miesiąc Papieski po raz ósmy w PiMBP w Brzesku