"Andrzejkowy wieczór wróżb i magii"

Dodano: 10 grudnia 2019

Piątkowy wieczór 29 listopada był niecodzienną okazją do wspólnego spotkania czytelników Oddziału dla Dzieci, którzy starali się poznać swoją przyszłość za pośrednictwem andrzejkowych wróżb.

Andrzejki to ludowa tradycja związana z magią wróżb. W wierzeniach ludowych miały one niezwykłą moc i były poważnie traktowane. Wielu z nas uważa je za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że one się spełniają.

Tego wieczoru na chętnych do wspólnej zabawy czekało wiele ciekawych i tradycyjnych wróżb, m.in. przepowiednia związana z zakwitaniem wiśniowych gałązek i życzeniami, papierowe serca przekuwane szpilką, które pozwoliły poznać imię przyszłego męża lub żony, magiczne cukierki pozwalały natomiast przewidzieć wykonywany w przyszłości zawód. Odkrywaliśmy też swoją przyszłość za pomocą magicznych kubeczków, wirującej butelki i grosika wrzucanego do wody. Podczas zabawy z układaniem butów dowiedzieliśmy się, który z uczestników najszybciej wejdzie w związek małżeński.

Niezwykły andrzejkowy wieczór zakończyło lanie wosku przez klucz i wspólne odczytywanie, co przyniesie nam los. Spotkanie to było również okazją do poznania tradycji wigilii św. Andrzeja i św. Katarzyny. Wieczór pełen magii okazał się bardzo interesującym sposobem na spędzenie wieczoru w gronie znajomych, a także na poznanie nowych osób.

Wszyscy bawili się znakomicie, niektóre wróżby traktowano z przymrużeniem oka, inne zaś całkiem poważnie. Było wesoło i magicznie, a całości dopełnił słodki poczęstunek.

Andrzejkowe wróżby podobno zawsze się spełniają, warunek jest tylko jeden: trzeba mieć wyobraźnię i poczucie humoru. Może więc warto spróbować w przyszłym roku?