Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!

Dodano: 10 grudnia 2019

6 grudnia gościem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku oraz Filii Mokrzyska była znana pisarka tworząca dla dorosłych i młodzieży - Katarzyna Ryrych.

W spotkaniach zorganizowanych w ramach projektu "Raz, dwa, trzy - czas książki i gry!" uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku, natomiast w Mokrzyskach uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej.

Pani Katarzyna Ryrych, poetka, pisarka i malarka zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji "Zapiski pewnej hipiski". Od tamtej pory wydała wiele książek dla starszych i młodszych, m.in. "Pamiętnik Babuni", "Niebajki", "Wiersze z pazurkiem", "Philo, kot w drodze" oraz "Siedem sowich piór" - mądre, wzruszające opowiadanie, nominowane do tytułu "Książka Roku 2009" polskiej sekcji IBBY. W II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w którym "Wyspa mojej siostry" przyniosła jej pierwszą nagrodę, otrzymała także wyróżnienie za książkę "Łopianowe pole".

Autorka przedstawiła swoją twórczość opowiadając o wybranych utworach poruszających niezwykle trudne problemy, z którymi każdy z nas w różnym stopniu się spotyka, takie jak: choroba, śmierć, przemoc, alkoholizm czy miłość. Głównym tematem jej utworów są także wszelkie przejawy "inności", tolerancji i empatii. Zaznaczyła, że w swoich książkach pisze prawdę, dokładnie zapoznaje się z tematem, a pierwowzorem bohaterów są osoby, które zna. Podejmuje tematy ważne, potrzebne i bliskie ludziom. Inspiracją do pisania są doświadczenia życiowe, prawdziwe losy ludzi i zwierząt. Historia pewnego chłopca, tak nią poruszyła, że została opisana przez autorkę w ciągu 13 dni, nadała jej tytuł "Król".

Bohaterowie jej powieści często znajdują się w trudnych momentach swojego życia i muszą szybciej dorosnąć niż ich rówieśnicy. Mówiąc do młodych ludzi o "inności", wspominała o książce "Wyspa mojej siostry", dzięki której zbliżamy się do świata osoby niepełnosprawnej. Pani Katarzyna przestrzegała także słuchaczy i uświadamiała, jak ogromną siłę ma Internet i ludzkie słowa, te wypowiedziane wprost i te zapisane w sieci.

Podczas spotkania Pani Katarzyna wspomniała, że otrzymała wiele nagród i wyróżnień, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nigdy nie otrzyma Orderu Uśmiechu, ponieważ - jak twierdzi - nie pisze wesołych książek. Na koniec spotkania na miłośników kotów, które uwielbia pisarka, czekała nagroda książkowa z autografem. Pozostali uczestnicy, mogli zakupić książki, otrzymać autograf, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i porozmawiać.

Spotkania zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!Raz, dwa, trzy... czas książek Katarzyny Ryrych!