Indie i Nepal w pięciu elementach - wystawa [+ film]

Dodano: 18 maja 2012

Dnia 11 maja 2012 r. w sali wystawienniczo-odczytowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku odbył się wernisaż wystawy „Indie i Nepal w pięciu elementach” artystów Elżbiety i Lecha Ledeckich, Lecha Nowotarskiego, Antoniego Nowotarskiego oraz Zuzanny Abrysowskiej -Luty.

„Indie i Nepal w pięciu elementach” to wystawa interdyscyplinarna w której artyści na przestrzeni pięciu dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, fotografii, filmu i poezji ukazali pięć żywiołów: powietrze, ogień, ziemię, wodę i drzewo.

Państwo Elżbieta i Lech Ledeccy ukończyli Państwową Wyższą Szkołę Plastyczną we Wrocławiu. Obecnie mieszkają i tworzą w Częstochowie. Podczas wernisażu Elżbieta Ledecka opowiadała o swoich wrażeniach i doświadczeniach przywiezionych z Indii, które wpłynęły na jej twórczość. Omawiała również część prac swoich i męża.

Lech Nowotarski pokrótce przybliżył słuchaczom historię Indii oraz opowiedział o niezwykłym zadaniu jakiego się podjął, mianowicie o fotograficznym dokumentowaniu obiektów rysowanych ok. 30 lat wcześniej przez stryja - arch. Antoniego Nowotarskiego (1908-1988).

Na wystawie zaprezentowane zostały również wiersze Zuzanny Abrysowkiej-Luty, poetki, architektki, podróżniczki, której utwory poetyckie korespondują z twórczością Państwa Ledeckich. Jej dygresyjno-opisowa poezja przekracza obszary wielu kultur, dotyka historii i obyczajów często odległych od siebie światów.

Piątkowy wernisaż był doskonałą okazją do poznania kultury, obyczajów, tradycji i życia codziennego mieszkańców Indii oraz do niezwykłych doznań estetyczno-kulturalnych, których dostarczyły barwne prace częstochowskich artystów. Wśród zaproszonych gości był Wiceburmistrz Brzeska Jerzy Tyrkiel oraz przedstawiciele lokalnej prasy – Małgorzata Cuber (red. naczelna Brzeskiego Magazynu Informacyjnego) oraz Iwona Dojka (red. Galicyjskiego Tygodnika Informacyjnego TEMI).

Wystawa gościć będzie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku do 15 czerwca 2012 r. Można ją zwiedzać codziennie w godz. pracy Biblioteki.