WAKACJE W BIBLIOTECE!

Dodano: 1 września 2020

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi wakacyjne zajęcia organizowane w Oddziale dla Dzieci brzeskiej biblioteki.

W związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa nasze zajęcia prowadziliśmy dwutorowo, w sposób tradycyjny w bibliotece, z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, i w przestrzeni wirtualnej.

Podczas wtorkowych warsztatów literacko—plastycznych pod hasłem „W krainie baśni i bajeczek” uczestnicy spotykali się z Basią — bohaterką książek Zofii Staneckiej. Razem z Basią „odbyliśmy wycieczkę”, podczas której dzieci dowiedziały się m.in. o tym jak zwierzęta chronią się przed upałem, po co słoniowi trąba i jak należy zachować się w ZOO. Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało zwierzątko z balonów.

Spotkaliśmy się też z żółwiem Franklinem i jego przyjacielem superbohaterem Kangurem. Z książeczek o „Franklinie” dzieci dowiedziały się, że odwaga, siła, spryt, życzliwość i szybkość to cechy superbohatera. W gruncie rzeczy nie jest łatwo nim być, ale każdy może spróbować.. Podczas zajęć wspólnie wykonaliśmy żółwia z papierowego talerzyka, z którym spacerowaliśmy, tańczyliśmy i bawiliśmy się a wszystko po to, żeby rozruszać naszego powolnego lecz bohaterskiego żółwia.

Kolejnymi bohaterami naszych zajęć były sympatyczne Smerfy. Podczas zagadek, quizów, śpiewu oraz głośnego czytania zgłębialiśmy tajemnice sympatycznych niebieskich ludzików. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników wykonał smerfną czapkę.

Ostatnimi bohaterami wtorkowych spotkań były postacie ze znanych i uwielbianych przez dzieci książek i animacji pt. „Psi Patrol”. Sympatyczne pieski Rocky, Chase, Zuma, Rubble, Skye oraz Marshall pokazały nam, jak nadać niepotrzebnym rzeczom „drugie życie”. Hasło „NIE WYRZUCAJ! WYKORZYSTAJ!” przypomniało, że nie wszystko, co stare i nieprzydatne, musi być do wyrzucenia, lecz można je ponownie wykorzystać. Z materiałów plastycznych dzieci wykonały postać jednego z bohaterów - Marshalla.

Podczas piątkowych warsztatów filmowo—podróżniczych z serii „Byli sobie podróżnicy” dzieci, które lubią geografię, nie boją się wyzwań i chcą poznawać otaczający ich świat, mogły poznać pasjonującą opowieść o wielkich odkryciach geograficznych oraz wybitnych podróżników min. Marco Polo, którzy tych odkryć dokonali. Śledziliśmy szlak jego podróży i związane z tym niebezpieczeństwa, dzieci zobaczyły statki, dzięki którym podróżowanie było możliwe oraz poznały kulturę i obyczaje miejsc, do których dotarł Marco Polo. Podczas wspólnej wyprawy do czasów wielkich odkryć geograficznych stwierdziliśmy, że każdy z nas może być odkrywcą, jeśli tylko lubi podróżować i poznawać świat.

Spotkaliśmy się też z Cabezem de Vaca, hiszpańskim podróżnikiem, odkrywcą i konkwistadorem. W całym swoim życiu wsławił się pieszymi wędrówkami od ujścia Missisipi do Kalifornii, częstokroć wraz z swoimi trzema towarzyszami, był więziony przez Indian. To on rozpowszechnił w Hiszpanii legendę o siedmiu Miastach Cibola. Nasze podróżnicze spotkanie zakończyliśmy wykonaniem witrażowej mapy Hiszpanii.

W trakcie kolejnych zajęć udaliśmy się w niezwykłą podróż kosmiczną „Był sobie kosmos”, podczas której odkrywaliśmy wiedzę o wszechświecie. Nie zabrakło też ciekawostek o naszej planecie Ziemi, atmosferze, grawitacji, deszczu, burzy. Dzieci poznały postać polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, twórcy teorii heliocentrycznej. Na zakończenie zajęć skonstruowaliśmy rakiety kosmiczne.

Bohaterami naszych ostatnich zajęć byli Wikingowie — skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku wyruszali w dalekie wyprawy morskie o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. Poznaliśmy postać Eryka Rudego, założyciela pierwszych normańskich osad na Grenlandii. Zapoznaliśmy się z uzbrojeniem Wikingów, takim jak tarcza, miecz i topór. Podsumowaniem naszych zajęć było wykonanie przez dzieci elementów ekwipunku Wikingów.

Dla naszych czytelników mieliśmy jeszcze jedną niespodziankę, trzy razy w tygodniu przez lipiec i sierpień o godz. 10.00 na bibliotecznym profilu Facebook realizowany był cykl zajęć pod hasłem „Wakacje RAZEM - wirtualne przygody z biblioteką”. Przy współpracy ze szkołą języka angielskiego Early Stage proponowaliśmy cotygodniowe wirtualne czytania książeczek dla dzieci w języku angielskim. Natomiast pracownicy brzeskiej biblioteki oraz z filii bibliotecznych w Jadownikach, Mokrzyskach, Okocimiu, Porębie Spytkowskiej i w Szczepanowie nagrywali krótkie filmiki, poprzez które zachęcali dzieci do wspólnego działania i zabawy. Tematyka tych wirtualnych zajęć była różnorodna, nie zabrakło czytania bajeczek znanych i lubianych pisarzy dziecięcych, zajęć plastycznych, ciekawych eksperymentów. Na zakończenie wakacyjnych zajęć i na dobry początek roku szkolnego przygotowaliśmy wiersz z podziałem na role Małgorzaty Strzałkowskiej „Chmurna Kasia”.

Dziękujemy uczestnikom zajęć za aktywność, współpracę i dobrą zabawę. Zajęcia w tym roku wyglądały inaczej, jednak uczestnikom towarzyszył dobry humor i uśmiech. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za miło spędzony czas, życzymy wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym.

WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!

WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!WAKACJE W BIBLIOTECE!