"Balladyna" czytana w plenerze - Narodowe Czytanie 2020

Dodano: 8 września 2020

W sobotę, 5 września miała miejsce 9. odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, nad którą honorowy patronat sprawuje Para Prezydencka. W 2020 r. do wspólnej lektury wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego – tekst nie tylko niezwykle ważny dla polskiej literatury, ale też wyjątkowo atrakcyjny dla czytelników. Jak co roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku bibliotekarze i zaproszeni do współpracy goście przygotowali wyjątkowe widowisko mające promować czytelnictwo wśród mieszkańców Brzeska i okolic oraz przybliżyć im piękno i różnorodność polskiej literatury.

W tym roku brzeskie Narodowe Czytanie odbyło się w plenerze – na placu przed budynkiem RCKB, gdzie wśród klimatycznej scenografii zaprezentowano inscenizowane fragmenty „Balladyny” w połączeniu z głośnym czytaniem. PiMBP do współpracy przy organizacji tegorocznego wydarzenia zaprosiła zaprzyjaźnioną z biblioteką brzeską nauczycielkę, poetkę i animatorkę Agatę Podłęcką, która wraz z młodymi artystami z Grupy Teatralnej GT działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku i młodzieżą z koła teatralnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku przygotowali interpretacje sceniczne fragmentów dramatu Słowackiego. Do wspólnego głośnego czytania tradycyjnie zostali zaproszeni także przedstawiciele lokalnego środowiska – w rolę Kirkora wcielił się zastępca Burmistrza Miasta Brzeska – Grzegorz Brach, kwestie Aliny odczytała Dorota Duda – nauczycielka języka polskiego w Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku, Balladyną została obecna dyrektor PiMBP – Karina Legutek, a ich matkę odegrała emerytowana dyrektor biblioteki – Maria Marek. Fragmenty ostatniego, najbardziej dramatycznego aktu „Balladyny” zaprezentowali aktorzy Kabaretu Sprawa Drugorzędna działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku: Teresa Szydłowska (Balladyna), Halina Gurgul (Wdowa), Henryk Piela (Kanclerz), Janusz Duda (Filon), Jerzy Hudyma (Lekarz).

Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość stemplowania własnych egzemplarzy „Balladyny” okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta. Dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli oznakować swoje książki, pieczęć ta będzie dostępna w wypożyczalni Działu Dorosłych do końca września.

Równolegle do spotkania odbywającego się przed budynkiem RCKB w Brzesku na profilu facebookowym PiMBP w Brzesku prowadzona była także transmisja on-line na żywo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na tegoroczne brzeskie Narodowe Czytanie oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Agaty Podłęckiej i współpracującej z nią młodzieży oraz artystów Kabaretu Sprawa Drugorzędna. Już teraz zapraszamy także na przyszłoroczne wydarzenie – w 2021 r. wspólnie będziemy czytać „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Prezentujemy Państwu także „Balladę o Balladynie” specjalnie przygotowaną na brzeskie Narodowe Czytanie przez Agatę i Franciszka Podłęckich:

Ballada o Balladynie

Słynne dzieje Balladyny
W tej balladzie podnosimy
Gopło korona i wianek
Władza matka i kochanek

Filon płacze w brzozy korze
Więcej on już nic nie może
Grabiec do Goplany lasem
Bieży pomrukując basem

Wszystko pięknie się układa
Jak ta prostacka ballada
Winna temu Balladyna
Wszystkich podstępnie wycina

Tylko żal słodkiej Aliny
Padła trupem przez maliny
Aż się niebiosa wzburzyły
Mocy pioruna użyły

Patrzcie jeno jako trzasło
Knucie Balladyny zgasło
Każdy werset jest przestrogą
Żebyś nie szedł krętą drogą

Czarne z białym wciąż się plecie
Cała prawda o tym świecie
Jeśli chcesz uniknąć złego
Czytaj dzieła Słowackiego

„Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny”.

Muzyka: Franciszek Podłęcki
Tekst: Agata i Franciszek Podłęccy