Trzy spojrzenia brzeskich poetek

Dodano: 16 maja 2012

W dniu 15 maja 2012 r. brzeska Biblioteka gościła w swoich progach trzy regionalne poetki. Poznając ich twórczość można przez pryzmat ich wierszy spojrzeć na trzy różne pokolenia, zobaczyć trzy odmienne punkty widzenia świata.

Halina Biernat – urodzona w Żywcu, z Brzeskiem nieprzerwanie związana od czasów II wojny światowej. Pierwsze próby pisarskie podjęła, jak sama mówi, już w wieku 8 lat. Swój talent rozwijała w czasie studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, dotąd stworzyła kilkaset wierszy, z czego ponad 400 zostało opublikowanych w 11 tomikach poezji.

W 1985 r. z okazji 600-lecia Miasta Brzeska Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury opublikował 4 tomiki wierszy poetki, były to: Malowanki, Moje hobby, Nastrój, oraz Gdzie jesteś? Dziesięć lat później opublikowano tomik poezji: Patrząc w gwiazdy. W 2000 r. ukazał się Kwiat paproci, a w 2009 r. – Rozmaitości. Najnowsza publikacja: Medytacje, opublikowana w bieżącym roku przez Klub Seniora działający przy parafii św. Jakuba w Brzesku to zbiór okolicznościowych wierszy poświęconych bardzo często lokalnym instytucjom, wydarzeniom i osobom. Wiersze nasycone są optymizmem i radością życia jaką cechuje się sama autorka.

Agata Podłęcka – poetka, dramatopisarka, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku. Aktywna animatorka kultury, pod której kierownictwem od kilkunastu lat powstają spektakle prezentowane w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. To ona czuwała nad młodzieżą prezentującą w czasie wczorajszego spotkania utwory muzyczne i interpretacje wierszy poetek. Zgromadzona publiczność mogła poznać nigdzie dotąd nie publikowane wiersze Agaty Podłęckiej pełne zachwytu dla natury, jak i tęsknoty za Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Dagmara Madej – nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół w Szczurowej, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Zadebiutowała w 2002 r. tomikiem wierszy Pytajniki, a w 2005 r. ukazał się tomik: Czekając na Ciebie. W swoich wierszach wiele miejsca poświęca zadumie nad Człowiekiem i Człowieczeństwem, pytając o to dokąd zmierzamy w cyfrowym, zautomatyzowanym świecie, gdzie coraz mniej jest miejsca dla poetów, miłości, marzeń?

Oprawę muzyczną wieczoru przygotowali uczniowie brzeskich szkół działający w Grupie Teatralnej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Wiersze odczytywała młodzież, ale poetki również zaszczyciły nas swoimi interpretacjami własnej twórczości.