FERIE 2021 W BIBLIOTECE - PODSUMOWANIE

Dodano: 21 stycznia 2021

Tegoroczne ferie w bibliotece ze względu na panującą pandemię upłynęły zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. Wprawdzie byliśmy zmuszeni zrezygnować ze stacjonarnych warsztatów, wspólnych wycieczek i z dorocznego balu karnawałowego, który należał do naszej tradycji, ale za to on–line towarzyszyliśmy dzieciom każdego dnia.

Pierwszy tydzień minął nam pod hasłem Biblioteki Ekologicznej. W ramach „Tygodnia Eko” promowaliśmy książki o treści ekologicznej. Znikające lasy deszczowe, gatunki, którym grozi wyginięcie, ochrona środowiska, segregowanie odpadów to tematy, którymi staraliśmy się zainteresować małych czytelników i zachęcić ich do wypożyczania „ekologicznych” książek. W drugim dniu ferii udaliśmy się do Publicznego Przedszkola nr 1 w Brzesku z Teatrzykiem Kamishibai, bajką „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały historię Małego Rysia Rudka, który chcąc rozwiązać problemy zwierząt z Puszczy Białowieskiej, udaje się aż do Amazonii. Z inspiracji teatrzyku powstała internetowa galeria prac dziecięcych, zdjęcia prezentowaliśmy na fb biblioteki. Z kolei w czwartek z grupą maluchów udaliśmy się na ekowycieczkę po mieście w poszukiwaniu miejsc, gdzie można zostawiać wyselekcjonowane odpady. W ten sposób dotarliśmy do automatu do zbiórki elektroodpadów na ulicy Ogrodowej oraz do nowoczesnego recyklomatu stojącego obok przejścia pomiędzy placem Żwirki i Wigury a placem Zwycięstwa. Okazało się, że dzieci dobrze znają zasady segregacji odpadów, dodatkowo świetnie radzą sobie z obsługą recyklomatu.

Drugi tydzień ferii dedykowaliśmy zwierzętom. Pod hasłem Biblioteka przyjazna zwierzątkom proponowaliśmy dzieciom książki o opiece nad zwierzętami, zawierające ciekawostki o zwierzętach domowych, dzikich i egzotycznych. W kolejnym dniu zostaliśmy zaproszeni z wizytą do pani Zuzanny Kuci, która oprowadziła nas po swoim ogrodzie, gdzie hoduje daniele, kucyka i kaczki, zaś w wolierze papugi, przepiórki i czasowo, aż do wiosny pomieszkuje u niej łabędź. Film ze spotkania można było obejrzeć na naszym fb. W środę drugiego tygodnia ferii zaprosiliśmy dzieci na zajęcia plastyczne on–line. Według szczegółowych instrukcji pani Iwony można było samodzielnie wykonać zieloną, wiosenną żabkę z tektury, która przypomniała nam, że ocieplenie już tuż–tuż. Zwierzęta są wdzięcznymi bohaterami literackich opowieści. Stąd przez dwa kolejne dni czytaliśmy dzieciom utwory ze zwierzętami w roli głównej. Była to opowieść Barbary Gawryluk „Pudełko pełne kotów” oraz wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”. Na zakończenie ferii opublikowaliśmy film, jaki powstał przy współpracy z panią Bernadetą Jakubas. W filmie nasza czytelniczka opowiada o swoim żółwiu i jaszczurce oraz zdradza, jak pielęgnować egzotyczne zwierzęta.

Do zorganizowania zajęć feryjnych włączyli się nasi pracownicy z filii bibliotecznych w Jadownikach, Mokrzyskach, Porębie Spytkowskiej i w Szczepanowie, za co bardzo im dziękujemy. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne ferie będą takie jak dawniej.